EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

Црвен аларм: Знаци дека се однесувате како да сте му мајка, а не партнерка

Во секоја врска, партнерите треба да се грижат еден за друг и да ја негуваат врската. Но, ако почнете да се однесувате кон саканата личност како да е дете, односно како да сте му мајка, а не девојка или сопруга, тоа не е добар знак.

Постои тенка граница помеѓу здравата грижа за некого и претворањето во нешто што во суштина не сакате да бидете. За да бидете сигурни дека не ја преминувате таа граница, ви откриваме на што треба да обрнете внимание.

Дали имате навика да ги собирате неговите работи околу станот, како што се чорапи, кошули и тренерки? Ако е така, вие влегувате во улога на мајка и го лишувате од одговорност. Ова исто така важи и за моментите кога ја расчистувате масата после јадење или ги ставате чашите за пиво во машината за миење садови по неговата седенка со другарите. Сето ова изгледа како еден куп ситници, но зошто не го прави тоа самиот?

Несогласувањата ги оставате без разврска

Има несогласувања во секоја врска, и тоа е сосема нормално, бидејќи секој од нас е различен. Сепак, она што е важно е нивното решение. Туркањето на проблемите „под тепих“ е она што на крајот ќе биде причина за вашето раскинување. Сетете се дека како дете не сте биле секогаш во можност да ги решите несогласувањата со вашите родители, бидејќи имало генерациски јаз. Меѓутоа, двајца возрасни би требало да можат да го надминат тоа.

Постојано му кажувате што да прави

Навистина е бесмислено да ѝ дадете на вашата сакана листа со задачи што треба да се заврши до крајот на денот. Тој не е дете, и парче хартија не треба да го потсетува дека треба да ги мие садовите, да фрла ѓубре или да купува храна. Ако имате навика постојано да му кажувате што треба да прави, сакале или не, вие звучите како да сте му мајка, а не партнерка.

Некои луѓе не можат да избегаат од фактот дека сакаат да држат сѐ под контрола. Меѓутоа, во врските, мора да има некои ограничувања за ова прашање. Ако сте склони да го контролирате секој чекор на вашиот партнер, затоа што не му верувате доволно, тогаш дефинитивно имате проблем. Токму поради оваа строга контрола работите ќе ви се лизнат од раце во одреден момент.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Не ги избегнувајте лутите пиперчиња во исхраната

nenad

Ќе се мажи ќерката на Синиша Михајловиќ – тој од небото ќе ја гледа церемонијата како од бајките, овие свадбени детали ги посакува секоја идна невеста!

Angela

Поранешната на Аца Лукас ги остава мажите без здив: Соња го прослави роденденот во секси издание (ФОТО)

Angela