EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

Четири основни хормони за среќа: Еве како да ги „предизвикате“

На вашето расположение влијаат многу работи – и добри и лоши, и одвнатре и однадвор.

Поминувањето време со некој близок или пријател може да го подобри расположението.

Но, вашето расположение е покомплицирано од ситуациите и опкружувањата со кои се среќавате. Треба да се земе предвид и хемијата на вашиот мозок.

Помеѓу ситуацијата што ви се случува и вашата реакција на неа, хемикалиите наречени невротрансмитери и хормони му помагаат на вашиот мозок да разбере, процени и да ви го пренесе она што го доживувате. Овие различни невротрансмитери и хормони имаат специфични задачи – секој се активира на одреден начин, сигнализира одредени емоции и стимулира одредени области на вашиот мозок.

Кога станува збор за среќата, особено, примарните сигнални хемикалии вклучуваат:

Серотонин
Допамин
Ендорфини
Окситоцин

Еве што треба да знаете за овие хормони на среќа, вклучувајќи совети за активирање на хемијата во вашиот мозок за доброто расположение што го обезбедуваат за да ви помогнат да го подобрите вашето расположение:

1. Серотонин:
Серотонинот е хормон на расположението. Вашите чувства и начинот на кој реагирате на околината ќе зависат од серотонинот. Кога сте позитивни, насмеани и разиграни со околината и навистина се чувствувате разигран одвнатре, тоа значи дека нивото на серотонин ви е во ред.

Доколку имате проблем со недостаток на серотонин, тој може да се „предизвикува“ секојдневно на следниве начини:

Медитација
Исхрана
Афирмации

2. Допамин

Хормонот на среќата, задоволството и системот на наградување. Овој хормон може да се активира со добар шопинг, на пример. Или кога сте среќни во љубовта, или кога добивате феноменална храна во ресторан. Значи, сè што има врска со задоволството го активира овој хормон на среќата. Може да се каже дека овој хормон е поврзан со материјализмот, а таквите работи ќе го подобрат вашето расположение.

Ако имате недостаток на овој хормон, може да го предизвикате вака:

Бидете креативни и удоволувајте си самите на себе
Слушајте музика постојано
Правете добри дела за другите

3. Ендорфин

Ако чувствувате стрес или болка, тоа значи дека имате ниско ниво на ендорфин. Најчесто овој хормон е доста „нестабилен“ во модерното време. Неговите завидни нивоа ве спречуваат да се чувствувате нервозни. Ако мислите дека немате доволно ендорфин, можете да го предизвикате на следниов начин:

Вежбајте
Гледајте смешни клипови или комедија
Јадете темно чоколадо

4. Окситоцин

Ова е хормонот на љубовта. Без разлика дали го чувствувате тоа за вашиот партнер, дете, родители, пријатели или сосема непознати луѓе – едноставно имате љубов кон сите луѓе. Недостатокот на овој хормон може да создаде и социјална анксиозност, но добрата работа е што неговите ниски нивоа не се толку чести како ендорфините или серотонин, на пример.

Еве како да го предизвикате ако мислите дека имате недостаток на окситоцин:

Прегратка
Социјализација
Љубезност

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

А, дали знаете што добива победникот на Евровизија? На многумина не им е верно, особено од тоа што го добила Марија Шерифовиќ!

Angela

Знаци дека мажот се откажува од вашата врска

Angela

Го вратила за да и направат соодветни обетки и повеќе никогаш не го добила – историскиот ѓердан на принцезата Дијана оди на наддавање

Angela