EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија

Шарл Мишел ќе ја посети Македонија

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел утре доаѓа во посета на Македонија. Тој е на мини балканска турнеја, во рамки на која претходно ги посети Босна и Херцеговина, Црна Гора и Косово.

Предвидено е Мишел да се сретне со претседателот на државата Стево Пендаровски во „Вила Билјана“ во Охрид, соопштија од кабинетот на претседателот. По средбата Мишел и Пендаровски ќе одржат заедничка прес-конференција.

Претседателот на Европскиот Совет ќе биде гостин на вториот Преспа форум за дијалог што ќе се одржи во Охрид од утре до 18 јуни.

Форумот ќе го отвори претседателот Стево Пендаровски, а на првата сесија на високо ниво според најавите ќе говорат и претседателите на Слованија Борут Пахор, на Хрватска Зоран Милановиќ, на Косово Вјоса Османи – Кадриу и претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

НИ ДОАЃА ЛАЗАРОВА САБОТА: Наберете го ова за во домот, но никако не правете една работа!

Angela

Студија: Нивото на морето во Нов Зеланд се зголемува двојно побрзо од очекуваното

Angela

Г.г Стефан: Покајанието, преобразбата и прошката ни се пот­ребни како никогаш досега

Angela