EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

Што сакаат мажите во емоционална врска: Студијата донесе нови резултати!

Социјалните норми во врските најчесто диктираат дека мажите се оние кои треба да покажат желба и да иницираат секс, додека чувството дека тие самите се пожелни е екстремно. Сепак, новото истражување покажа дека е многу важно за огромното мнозинство мажи да чувствуваат да се привлечни за својата партнерка, дека им значи кога ќе го покажат тоа, како и дека би сакале нивните партнерки почесто да иницираат секс.

Бројни студии проучувале колку е важно чувството на привлечност за женската сексуална возбуда, но оваа област е многу помалку проучена кај мажите.

Авторката на студијата, објавена во списанието Journal of Sex & Marital Therapy, психотерапевтката Сара Хантер Мареј, вели дека во текот на нејзината кариера забележала дека темата за машката сексуална желба се зема здраво за готово и често се игнорира.

„Честите претпоставки се дека нема што да се учи во машката сексуална желба, дека е едноставно и површно. Тогаш сфатив дека навистина треба да разговарам со мажите за тоа“, објаснува Хантер Мареј.


Имајќи го предвид недостатокот на справување со оваа тема, започнала студија со примерок од повеќе од 300 мажи, на возраст од 18 до 65 години, кои се во хетеросексуални врски од 7 месеци до 45 години.
Мажите биле прашани колку е важно нивната партнерка да ги смета за сексуално пожелни, а потоа да опишат што прави партнерката за да им покаже и дали има работи или гестови кои би помогнале во тоа.
Речиси сите испитаници, 95 проценти, рекле дека им е многу важно да видат дека се сексуално привлечни за својаата партнерка.
На прашањето како им даваат до знаење на нивните партнерки, 41 отсто од испитаниците одговориле дека нивните партнерки вербално покажуваат привлечност, 34 отсто со допир, 28 отсто со започнување на физичка активност, а само 19 отсто одговориле дека нивните партнерли се ентузијастични и возбудени за време на сексот.


Огромното мнозинство мажи во студијата (88 проценти) објасниле што би сакале од партнерката и како можат да им покажат сексуална привлечност. Речиси половина сугерирале дека би сакале нивните партнерки да се однесуваат посигурно и доминантно во кревет.
Покрај тоа, 17 проценти би сакале нивните партнерки почесто да иницираат секс, 15 проценти би сакале појасно да комуницираат и да ги пренесат своите сексуални потреби и желби, а 14 проценти сакаат нивните партнерки да покажат поголем сексуален интерес за нив.
Интересно е и тоа што 18 проценти од мажите велат дека би сакале повеќе романтика во врската, 16 проценти дека им треба повеќе несексуален допир а 19 проценти дека би сакале нивните партнерки повеќе да флертуваат со нив.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Живот полн со трагедии и обид за самоубиство: Зад насмевката на Тереза Кесовија секогаш се криела голема болка

Angela

Утре е Света Петка- штити од разни несреќи, но и од многу болести

Angela

Еве зошто треба да се смеете секој ден

Angela