EXCLUSIVE MK
Мобилни телефони ТЕХНОЛОГИЈА

Што ќе донесе новиот Xiaomi Redmi 10?

Брендот на Xiaomi утре ќе го претстави новиот смартфон Redmi 10, а сега се објавени неговите спецификации.

Серијата Redmi наследува некои карактеристики од моделите на Xiaomi, но се продава по многу пониски цени. Redmi 10 ја продолжува таа традиција, па ќе понудат 6,5-инчен FHD+ екран со фреквенција на освежување од 90 Hz, MediatTek Helio G88 процесор, 4/6 GB RAM, 64/128 GB интерна меморија.

Смартфонот ќе има 4 задни камери од 50, 8, 2 и 2 MP, селфи камера од 8 MP и батерија од 5.000 mAh која поддржува 18W полнeње.

Новиот смартфон доаѓа со полнач во пакувањето, а ќе го користи Android 11 со Xiaomi MIUI 12,5 софтвер.

Ќе биде достапен во три бои: Carbon сива, Pebble бела и Sea сина боја.

Засега не е позната цената.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Angela

НОВА ОДЛУКА: Корисниците на Инстаграм ќе мора да гo потврдат својот датум на раѓање

Angela

Твитер го ограничи потенцијалниот удел на Маск на 15 отсто

Angela