EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Останато СПОРТ

Ѓоковиќ жестоко го нападна АТП: Поважен им е профитот отколку играчите

Ѓоковиќ реши да го каже својот став како одговор на изјавата на Боб Грин, еден од основачите на организацијата. Грин вчера изјавил дека тогашниот светски рекет број еден Матс Виландер бил вистински лидер, таков каков што денес не постои.

„Го видов интервјуто на Грин. Тој е еден од основачите на АТП и беше интересно да се слушне што има да каже. На што се сетив, иако го знаев претходно, но мило ми е што толку големо име рече дека тогаш распределбата на добивката беше 50-50 помеѓу турнирот и играчите. Денес е многу помалку“, изјави Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер потоа подетално ја објасни распределбата на парите, нагласувајќи дека тенисерите денеска добиваат меѓу 25 и 30 отсто од вкупната заработка од АТП.

„На Грен слемовите просекот е двојно помал, има некаде околу 11-12 проценти. Не знам дали нешто се сменило во последните две години. Се промени во однос на зголемувањето на наградниот фонд, но нема промени во последните две години поради коронавирусот, пишуваат дека играчите добиваат поголема сума на пари, а не пишува колку Грен слем или турнирот ги зголемил приходите, многу повеќе од добиеното во форма на награден фонд за играчите “, рече Ѓоковиќ и ја коментираше идејата Мастерсот да добие лиценца за 30 години:

„Тоа е нечуено. Мислам дека во ниту еден спорт не давате некому лиценца од 30 години, тоа е неверојатно. Од тие лиценци што ги добија со гаранција од 30 години, нивната лиценца сега ќе чини двојно повеќе бидејќи тие ќе имаат неколку дена, а потоа ја продаваат таа лиценца за неколку стотини милиони евра, како да речеме Мадрид, а играчите не добиваат ништо од тоа , а потоа кога ќе ја продадат, само тие заработуваат. Ние само се собираме на местото и тоа им одговара на луѓето кои го имаат монополот“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Знаци кои откриваат дека мажот е лош во кревет

Angela

Кабинетот на претседателот ги откажа сите настани за денеска

Angela

УТРЕ НИ ДОАЃА ПОЛНАТА РОЗОВА МЕСЕЧИНА – секој знак го очекува изненадување, особено еден знак ќе се заљуби токму на овој магичен датум

Angela