EXCLUSIVE MK
Останато

Ѓоковиќ на добар пат да собори уште еден рекорд на Федерер

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, кој моментно е дел од Олимписките игри во Токио во лов на „златниот слем“, се наоѓа пред соборување на уште еден рекорд во тенисот.

Ѓоковиќ во кариерата има 11 победи на тенискиот турнир на Олимписките игри, а подобри од него се само двајца тенисери, Енди Мареј кој има 12 триумфи и Рожер Федерер со 13 победи.

Српскиот тенисер досега победуваше на три олимписки турнири, во Пекинг 2012 година, во Лондон 2012 година и сега во Токио, додека на Игрите во Рио де Жанеиро кои се одржаа 2016 година загуби во првото коло од Хуан Мартин дел Потро.

На Игрите во Пекинг 2008 година, Ѓоковиќ го освои бронзениот медал, четири години подоцна загуби во натпреварот за третото место, а сега во Токио оствари две победи, над Уго Делиен во првото коло и денеска над Јан Ленард Штруф во второто коло.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

И ПО ТРИ ДЕЦА ИЗГЛЕДА НЕРЕАЛНО – кога жените ќе видат што облече Ана Ивановиќ еден месец по породувањето ќе и позавидат во истиот момент! (ФОТО)

Angela

Карстен Вархолм го освои олимпиското злато на 400 метри со пречки со втор светски рекорд за еден месец

Angela

Каратистите на „Макпетрол“ доминантни на младинското државно првенство

Angela