EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Останато

„Ѕвер“ кој гази преку сè за успех и богатство: Зад слаткото лице на Марија Шарапова се криело нешто друго, еве како живее денес

Марија Шарапова беше толку проблематично дете што достигна ниво на нефункционалност. Нејзините родители Јури и Јелена избегале од Чернобил и се преселиле во Сибир непосредно пред нејзиното раѓање во 1987 година.

Според нејзината приказна, тие избегале поради нуклеарната катастрофа, но пријателите и роднините на нејзиниот татко велат дека Шарапови имаат само пари во главата и дека се преселиле за подобра заработка. Имено, тој сакал да стане професионален велосипедист и скијач, но не успеал. После тоа ја забележал извонредната координација на движењата кај својата ќерка и веднаш решил да ја запише на тенис. Таа тогаш имаше само три години.

Иако била толку млада што морала да се жртвува за својот талент, Јури во неа видел билет за богатство. Кога имала 6 години, тој се преселил со неа на Флорида, каде што биле најдобри тениски тренери и така ја одвоил од мајка и на две години, бидејќи немале пари да се преселат сите тројца.

Во текот на првите години во Америка, Марија беше многу несреќна и депресивна. Таа ги натерала другите девојчиња да љубоморат кога победила на училишен турнир, па богатите деца почнале да ја исмејуваат поради нејзината финансиска состојба и поради фактот што нејзиниот татко работел во ресторан каде миел садови.

Сепак, Јури гледаше само еден начин – секој ден и го „переше мозокот“ со една приказна – за успехот, богатството и како сите овие понижувања ќе паднат во вода кога ќе ја достигне светската слава. Ја натерал да вежба додека рацете не и биле целосно покриени со плускавци од тешкиот рекет и ѝ викал кога таа не можела да го направи она што тој го замислил.

Сепак, неговите методи резултираа со успех. Кога имала само 9 години, Марија победила на турнирот за жени до 16 години и богатството веќе било на повидок. Наскоро таа го освои и Вимблдон, а Јури веднаш ја продаде нивната куќа на Флорида и купи вила, а скромниот автомобил го замени со луксузна лимузина.

Почнаа да ја бараат најпознатите фирми и брендови, се чинеше дека Шарапова го живее најубавиот сон – беше на насловната страница на познатиот Вог, пазареше во најскапите продавници, ја поврзуваа со најпознатите, неверојатно богати мажи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maria Sharapova (@mariasharapova)

Иако на површината сè беше совршено, имаше и нејзината грда страна на реалноста. Ненаситниот Јури ја презеде улогата на менаџер на неговата ќерка, земајќи ги сите пари што таа ги заработи. Поради таквото однесување, мајката на Марија се разведе од него.

Најлошо од сè, тука е неговото неверојатно влијание врз Марија – и покрај нејзината низа успеси и постојано зголемување на богатството, таа се промени, а не на подобро.

Поради постојаниот притисок од нејзиниот татко, таа стана повлечена, престана да ги сака луѓето, почна да одбива да дава автограми на младите кои ја обожаваа.

Се чини дека во 2004 година го доживеа најтешкиот удар – успехот на тенисерката Серена Вилијамс.

Иако заработи двојно повеќе од нејзината помлада колешка, таа победи на два од три меча, вклучувајќи го и финалето, упорноста и желбата за победа на Серена доведоа до тоа конечно да ја победи полни 18 пати!

Најтешко за Шарапова беше тоа што од авион се гледаше колку Вилијамс ужива во победите над најдобрата дотогаш тенисерка.

Потоа излезе најлошото од Марија – ја обвини Серена дека имала афера со нејзиниот тренер, кој бил оженет и имал две деца. Ниту години борби и тешки навреди не ја спречија Серена повторно да ја „понижи“ Марија на теренот, а тука е и последниот потег што Вилијамс го искористи за да ја докрајчи – кога беше објавена веста дека Шарапова паднала на допинг тест, Серена иронично објави фотографија на која позира во близина на аптека.

За паднатата ледена кралица, ова беше ултимативно понижување.

Во 2020 година, Марија Шарапова официјално се повлече од тенисот. Таа денес живее далеку од рефлекторите, а најновата вест за неа ни стигна пред точно една година кога на роденден ја објави веста дека е бремена.

Во меѓувреме Марија роди син и само 5 дена по породувањето е видена како вежба во Лос Анџелес.

Марија е во врска со многу успешен бразилски бизнисмен со кого е свршена, но парот се уште не застанал пред олтарот, а во тоа ги спречи пандемијата, а потоа и бременоста.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maria Sharapova (@mariasharapova)

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Нумерологија: Што значи ако често гледате серија на броеви 333

Angela

Џиновско јапонско грозје се продава по цена од 10.000 долари за килограм

Angela

Со какво мени до долговечност?

Angela