EXCLUSIVE MK
Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Јапонија успешно лансираше ракета, треба да слета на Месечината за неколку месеци

Јапонија успешно лансираше ракета со модул создаден за работа на Месечината. Леталото треба да слета на нашиот пироден сателит за неколку месеци – со голема прецизност, на радиус од максимални 100 метри од целта.

По три одложувања од крајот на август поради неповолните временски услови, ракетата „Х-ИИА“ на Јапонската вселенска агенција ЈАКСА полета денеска од космодромот во Танегашима на брегот на Тихиот Океан.

Месечевата лабраторија наречена „СЛИМ“ би требало да слета на Месечината за четири до шест месеци. Целта е проучување на карпите на Месечината, како и внатрешноста којашто засега е слабо истражена.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Освен белите дробови вирусот го напаѓа и овој орган во човековото тело

Angela

ЕКСКЛУЗИВНО: Игри кои ќе излезат во август (видео)

Angela

Уметноста на вештачката интелигенција не може да се заштити со авторските права, според суд во САД

Angela