EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

ЈАСНИ ЗНАЦИ: На вашето тело му недостасува витамин Ц!

Витамините и минералите се неопходни за целокупното здравје на организмот, а витаминот Ц е меѓу најважните. Повеќето луѓе знаат дека овој витамин го подобрува имунитетот и штити од многу болести.

Сепак, тоа е многу поважно: придонесува за раст на клетките, ја подобрува циркулацијата и генерално придонесува за способноста на телото да се развива и одржува.

Недостатокот на овој витамин може да биде сериозен проблем. Следниве осум знаци покажуваат дека вашето тело има недостаток на витамин Ц:

Замор

Луѓето со ниско ниво на витамин Ц многу брзо се заморуваат (дури и по доволно сон) и имаат намалено ниво на енергија. Меѓутоа, бидејќи заморот може да биде поврзан со разни болести, недостатокот на витамин Ц може да биде тешко да се дијагностицира како една од причините.

Промени во расположението

Недостатокот на витамин Ц може да влијае и на емоционалната состојба, а тоа најчесто се рефлектира со многу „краток фитил“ и раздразливост, дури и ако луѓето инаку не се склони кон промени во расположението.

Губење на тежина

Ниското ниво на витамин Ц може да доведе до необјаснето губење на тежината, па дури и до неухранетост.

Болка во телото

Досадна, мачна болка во мускулите и/или зглобовите може да сигнализира недостаток на витамин Ц, иако овој симптом понекогаш може да остане незабележан или да биде заменет со други болести, како што е артритис.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дневен хороскоп – ЗА ОВОЈ ЗНАК ДОАЃААТ ПАРИТЕ, а овој знак го очекува раскинување на врската!

Angela

Тајната на младешкиот изглед Викторија Бекам ја крие со години, а Бекам сега ја издаде – по 25 години фудбалерот откри тајна која жените уште денес ќе ја применат! (ФОТО)

Angela

Жерар Пике пак во проблеми: „Клара е постојано намуртена и незадоволна“ (ФОТО)

Angela