EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Занимливости НАСЛОВНА

Ја реновирале куќата и пронашле помфрит од Мекдоналдс од 1959 година

Роб и Грејси Џонс пронашле две обвивки за хамбургери и полуизеден помфрит во чанта од Мекдоналдс зад ѕидот во бањата.

Ладниот помфрит е доволно лош. Но, ладниот, стар помфрит е уште полош…

Тоа е „изненадување на Роналд Мекдоналд“ на кое наиде брачен пар од Илиноис при реновирањето на куќата.

На 16 април, Роб и Грејси Џонс работеа на реновирање на куќа на Кристал Лејк од 1959 година.

Одеднаш, зад ѕидот пронашле чанта од Мекдоналдс стара неколку децении.

„Роб беше во бањата и го менуваше стариот држач за тоалетна хартија. Додека го извлекуваше штекерот, забележа завиткано парче ткаенина собрано внатре во ѕидот“, изјави Грејси за CNN.

Двојката немала поим дека ќе откријат децениска брза храна.

Потоа ја однеле чантата во кујната за внимателно да ја отворат. Внатре нашле две обвивки за хамбургери и неколку полуизедени, децениски помфрити – кои биле крцкави и кафеави.

„Видовме помфрит и рековме: „Ова е нереално“. Како побогу овој помфрит се уште е во оваа кеса и како се толку добро сочувани?! Беше неверојатно“, додаде Грејси.

Помфритот од Мекдоналдс обично е познат по својот мирис, но парот рече дека овие мошти немаат мирис.

Грејси рече дека земале неколку помфрит и биле изненадени од тоа колку се цврсти, и покрај нивниот трошен изглед.

Истражувајќи го логото на чантата што ја откриле, парот дознал дека тоа било користено во производството на Мекдоналдс од 1955 до 1961 година.

Тие, исто така, дознале дека еден од првите Мекдоналдс во областа бил изграден во близина на нивната куќа во 1959 година, истата година кога била изградена куќата.

Во чантата имаше дури и оригинална маскота од синџирот за брза храна, Speedy.

Си-Ен-Ен контактираше со Мекдоналдс за невообичаеното откритие и чека коментар.

Засега, парот чува антички оброк во складиште и не се сигурни што да прават со него.

„Би сакале да го продадеме, но ако не го продадеме, веројатно би го задржале како кул дел од историјата“, рече Грејси.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ЕМИНА ЈАХОВИЌ ЌЕ СЕ МАЖИ ЗА РАЗВЕДЕН МИЛИОНЕР – пејачката е магнет за богати момчиња, само за тајниот одмор на Малдиви искеширал 15 илјади евра! (ФОТО)

Angela

До крајот на јуни доаѓаат нивните 5 минути: Два хороскопски знаци нема да знаат што да прават од толку изненадна среќа

Angela

ФОТО I Гради „до папокот“ и брадавици на мегдан на бремената Кортни Кардашијан

Angela