EXCLUSIVE MK
Македонија НАСЛОВНА

1.210 нови случаи на Ковид 19 – пријавени 32 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 7.084 тестирањe, а регистрирани се 1.210 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 464, Тетово – 177, Гостивар – 112, Куманово – 98, Струмица – 55, Кичево – 48, Битола – 32, Струга – 29,Кавадарци – 26, Радовиш – 15, Велес – 14, Кочани, Гевгелија и Ресен – по 13, Прилеп – 12, Делчево и Кратово – по 11, Македонски Брод – 10, Свети Николе – 9, Дебар и Виница – по 7, Неготино – 6, Берово – 5, Штип, Валандово и Богданци – по 4, Македонска Каменица – 3, Охрид , Крива Паланка и Пехчево – по 2, Демир Хисар и Демир Капија  – по 1.

Регистрирани сe 451 оздравени пациенти од: Скопје – 133, Гостивар – 78, Тетово – 51, Струмица – 40, Куманово – 36, Кичево – 32, Дебар – 13, Велес – 10, Битола и Ресен – по 8, Кавадарци – 7, Штип – 6, Радовиш, Кочани и Берово – по 5, Прилеп и Свети Николе – по 3, Виница и Охрид – по 2, Гевгелија, Валандово, Пехчево и Демир Капија – по 1.

Пријавени се 32 починати лица:  8 починати лица од Скопје (52г,54г,58г, 61г,67г,68г, 75г, и 77г), по 6 починати лица од Гостивар (45г,47г ,48г,61г,67г и 74г), и Тетово (54г,57г, 60г,72г,74г и 78г), 3 од Куманово (52г,71г и 79г), 2 од Кичево (47г и 71г), по едно починато лице од Штип (56г), Кочани (67г), Берово (74г), Охрид (50г), Валандово (58г), Струга (64) и Делчево (32г).

Од вкупно пријавените, едно лице е починато во домашни, а останатите 31 лице се починати во болнички услови.

Направени се 7.084 тестови преку: ИЈЗ-358, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-131, ЦЈЗ Прилеп-50, ЦЈЗ Тетово–145, ЦЈЗ Куманово–79, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–28, Жан Митрев (Филип Втори)-126, Авицена-503, Биотек-556, Систина-157, лабораторија Лаор-531, Синлаб-85, Ремедика-34, Плодност–76, Генеа -6, Никоб лаб-819, ВФВ Медикал-84, Ели Медика-68, Ројал Медика –73,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.099.

Досега во земјата се направени вкупно 1.118.535 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 170.412, бројката на оздравени пациенти е 152.916, на починати е 5.727, а бројот на активни случаи изнесува 11.769.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 73686, Активни 4150

Куманово 9860, Активни 768

Прилеп 8509, Активни 151

Тетово 9671, Активни 1911

Битола 6583, Активни 213

Велес 5632, Активни 127

Гостивар 7198, Активни 1494

Кавадарци 5330, Активни 132

Охрид 5338, Активни 294

Штип 5115, Активни 123

Струмица 4814, Активни 554

Струга 3350, Активни 353

Кочани 2924, Активни 103

Кичево 3335, Активни 560

Гевгелија 2253, Активни 55

Неготино 2205, Активни 19

Свети Николе 1604, Активни 65

Ресен 1340, Активни 92

Крива Паланка 1242, Активни 10

Радовиш 1262, Активни 73

Берово 1110, Активни 51

Делчево 1012, Активни 33

Дебар 1226, Активни 192

Виница 934, Активни 35

Пробиштип 805, Активни 16

Валандово 720, Активни 33

Богданци 516, Активни 22

Крушево 502, Активни 12

Демир Хисар 410, Активни 10

Демир Капија 401, Активни 3

Кратово 428, Активни 51

Македонски Брод 417, Активни 47

Пехчево 289, Активни 8

Македонска Каменица 257, Активни 8

Дојран 134, Активни 1

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Од попладне промена на времето и пад на температурите

Angela

Денеска е Воскресение Христово – Втор ден

Angela

Дарежливост на Универзумот: Три хороскопски знаци ќе станат по чудо богати до почетокот на јуни

Angela