EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

5 намирници кои не треба да се јадат за појадок: Грешка која сите ја правиме!

Сите веќе знаеме колку е важен појадокот за здравјето и енергијата што ни се потребни за денот што следи. Затоа никогаш не треба да излегувате од дома на празен стомак, но исто така многу е важно да знаете кои намирници не се добри за првиот оброк во денот. Многу лекари советуваат содржината на појадокот да се сфати сериозно, бидејќи храната што ја јадеме наутро директно одредува дали телото ги прима потребните хранливи материи и како ќе се чувствуваме во текот на денот.

  1. Црвено месо

Можеби изгледа нереално, но не е мал бројот на оние кои сакаат појадокот да им биде „силен“ и калоричен, па посегнуваат по парче црвено месо. Сепак, оваа храна е претешка за организам кој неодамна се разбудил. Може да се појави непријатност во стомакот.

  1. Јогурт

Повеќето луѓе мислат дека појадокот со јогурт е незамислив. Сепак, нутриционистите советуваат да се прескокне, особено овошните сорти бидејќи содржат големи количини шеќер. Исто така, поради адитиви, тие можат негативно да влијаат на варењето.

  1. Цитрус

Процентот на киселина во нив е доста висок. Во утринските часови, телото не е подготвено да прими таква храна. Портокалите, мандарините и другите агруми можат да ја иритираат гастричната слузница.

  1. Круши

Крушите се едно од плодовите кои се богати со растителни влакна. Секој знае дека исхраната богата со влакна помага во спречување на надуеност, одржување на здрави нивоа на холестерол, а храната богата со влакна е многу добра за спречување на рак на дојка, срцеви заболувања и дијабетес тип 2.

Крушите се извор на голем број витамини – Ц, К, Б2, Б3 и Б6, а изобилуваат со растителни влакна. Содржат калциум, магнезиум, калиум, бакар и манган и се препорачува по една круша на ден. Сепак, не е добро да се јаде наутро бидејќи може да го отежне варењето.

  1. Свеж зеленчук

Нема сомнеж дека зеленчукот е здрав, бидејќи го подига имунолошкиот систем, подмладува, па дури и влијае на доброто расположение. Свежиот зеленчук е идеален за ручек или вечера, но ако го јадете за појадок, ќе треба долго време да се свари.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

На кои 4 хороскопски знаци најмногу ќе им влијае транзитот на Венера во Близнаци сè до 6 мај?

Angela

Ќерката на Мелита славеше матура: Мајка ѝ сите добро ја знаеме, ова е нејзиниот татко Соме (ФОТО)

Angela

Овие работи можат да ја подобрат ХЕМИЈАТА меѓу партнерите

Angela