EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Занимливости

5 најдобри книги што можете да ги прочитате во еден ден

Некои од нив сигурно веќе прочитавме (можеби како читање), но со оглед на фактот дека се работи за врвни книги, не е лошо да ги прелистам повторно

Многу луѓе одбиваат да читаат кога ќе видат дека романите имаат премногу страници. Во ситуација кога се сигурни дека во работните денови нема да можат да прочитаат повеќе од неколку страници, а до викендот ќе заборават се, свесно или несвесно одлучуваат да не се зафатат со најдобрите, но и претежно обемни дела од светската литература. Или барем не кога не се на одмор.

Наместо тоа, луѓето избираат т.н лесна литература за читање во текот на викендот. Сепак, тоа не мора да биде случај. Има неколку кратки романи и раскази чија книжевна вредност не е доведена во прашање, и покрај тоа што може да се прочитаат во сабота попладне.

Во овој текст ќе претставиме пет вакви дела. Ние сигурно веќе прочитавме некои од нив (можеби како лектири), но со оглед на фактот дека се работи за врвни книги, не е лошо да ги прелистаме повторно.

  1. Животинска фарма, Џорџ Орвел (1945)

Алегоријата на Орвел за Октомвриската револуција и нејзините последици е долга едвај повеќе од 100 страници. Дејството на романот се одвива на фарма каде што животните успеале да се ослободат од својот сопственик, господин Џонс и да го преземат имотот. Првобитно организирано како еден вид егалитарна утопија, нивното ново општество, се разбира, набрзо стана тиранија бидејќи „сите животни се еднакви, но некои животни се поеднакви од другите“.

  1. Божиќната приказна, Чарлс Дикенс (1843)

Фокусот на божиќната приказна е Ебенезер Скруџ, тврдокорен кој го посетува духот на неговиот одамна починат деловен партнер Џејкоб Марли за време на Бадник. Тој со својот пример му покажува што го чека после смртта доколку продолжи по патот на алчноста и самољубието, но и му открива дека се уште има шанса да ја промени својата судбина. Оваа новела (околу 90 страници) е прикажана безброј пати и редовно се емитува на телевизија за време на божиќните празници.

  1. За глувците и луѓето, Џон Стајнбек (1937)

Како и многу други дела на Џон Стајнбек, за глувците и луѓето (120 страници) се случува за време на Големата депресија. Главни протагонисти на овој роман се Џорџ Милтон и неговиот неразделен пријател Лени Смол, кој е малку ментално ретардиран. Вработени на плантажа во Калифорнија за време на економската криза, двајцата сонуваат еден ден да работат на нивната фарма, но несреќната комбинација на околности и несоодветноста на Лени ќе го доведат овој сон во прашање.

  1. Малиот принц, Антоан де Сент-Егзипери (1937)

За Малиот принц често се вели дека е книга за деца што треба да ја читаат и возрасните. Станува збор за приказна за пилот кој се нашол во пустина со момче од друга планета, откако неговиот авион се урнал за време на Втората светска војна. И додека тој се обидува да си го поправи авионот, малиот принц ќе му ја раскажува својата интересна животна приказна во следните осум дена.

  1. Старецот и морето, Ернест Хемингвеј (1954)

Старецот и морето е последното големо дело на Ернест Хемингвеј. Ја напишал во 1951 година додека живеел во Куба. Овој краток роман ги опишува деновите на несреќниот рибар Сантијаго, кој не успева да фати ништо. После осумдесет и четири сушни денови, конечно му се дава шанса да фати риба, но не без голема борба.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

3-те најчести причини поради кои мажите изневеруваат

Angela

Кои хороскопски знаци се склони на депресија?

Angela

4 работи кои секој маж потајно ги посакува во текот на сексуалниот однос

Angela