EXCLUSIVE MK
Македонија НАСЛОВНА

882 нови случаи на Ковид 19 – пријавени 14 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 6.591 тестирањe, а регистрирани се 882 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 333, Тетово – 109, Струмица – 80, Куманово – 59, Гостивар – 46, Кичево – 42, Штип и Дебар – по 28, Охрид – 20, Велес – 18, Прилеп – 17, Струга – 14, Кавадарци и Кочани – по 12, Битола и Свети Николе – по 9, Ресен – 8, Богдани и Кратово – по 6, Неготино и Радовиш – по 5, Гевгелија, Виница и Македонски Брод – по 3, Делчево и Пробиштип – по 2, Берово, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 140 оздравени пациенти од: Скопје – 53, Гостивар – 48, Кичево – 11, Штип – 6, Тетово и Кочани – по 4, Кавадарци и Пехчево – по 3, Битола и Виница – по 2, Охрид, Ресен, Делчево и Берово – по 1.

Пријавени се 14 починати лица: по 4 починати лица од Скопје (54г,68г,69г, и 84г), и Тетово (49г,67г,68г и 81г), 3 починати лица од Гостивар (49г,72г и 74г), по едно починато лице од Куманово (72г), Охрид (82г) и Виница (77г).

Од пријавените починати лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 6.591 тест преку: ИЈЗ-226, ЦЈЗ Скопје-52, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–62, ЦЈЗ Куманово–57, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–217, Жан Митрев (Филип Втори)-142, Авицена-444, Биотек-407, Систина-133, лабораторија Лаор-600, Синлаб-5, Ремедика-8, Плодност–100, Генеа -15, Никоб лаб-711, ВФВ Медикал-60, Ели Медика-89, Ројал Медика – 43,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.091.

Досега во земјата се направени вкупно 1.108.429 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 168.872, бројката на оздравени пациенти е 152.098, на починати е 5.668, а бројот на активни случаи изнесува 11.106.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 73019, Активни 3693

Куманово 9742, Активни 715

Прилеп 8505, Активни 158

Тетово 9489, Активни 1855

Битола 6549, Активни 194

Велес 5617, Активни 125

Гостивар 7045, Активни 1513

Кавадарци 5299, Активни 111

Охрид 5330, Активни 303

Штип 5111, Активни 131

Струмица 4750, Активни 561

Струга 3311, Активни 322

Кочани 2908, Активни 96

Кичево 3274, Активни 555

Гевгелија 2240, Активни 43

Неготино 2199, Активни 14

Свети Николе 1593, Активни 61

Ресен 1327, Активни 90

Крива Паланка 1240, Активни 10

Радовиш 1246, Активни 66

Берово 1105, Активни 52

Делчево 1001, Активни 23

Дебар 1210, Активни 201

Виница 926, Активни 33

Пробиштип 804, Активни 15

Валандово 716, Активни 35

Богданци 512, Активни 18

Крушево 497, Активни 7

Демир Хисар 409, Активни 9

Демир Капија 400, Активни 3

Кратово 417, Активни 40

Македонски Брод 406, Активни 40

Пехчево 287, Активни 7

Македонска Каменица 254, Активни 5

Дојран 134, Активни 2

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Зголемени трошоците во градежништвото за нови станбени објекти

Angela

Со себе носете чадор – празнична временска прогноза

Angela

Вистина или само верување: Дали природната козметика е навистина здрава?

Angela