Милион причини зошто Италија е толку магична и задолжителна за посета!

Италија! Земјата каде храната е вкусна, уличките тесни, кафулињата романтични а историјата е се уште жива.

Шпагети, мафија, гласно зборување, изразени гестикулации, префинета музикамодерни дами и џентлмени. Вака најчесто се опишува Италија. Во продолжение, слушнете уште неколку интересни карактеристики на оваа земја:

Со речиси 40 милиони туристи годишно, Италија е четврта најпосетена земја во светот.

 

Освен пицата, Италијанците му помогнале на светот со уште многу генијални изуми. Некои од нив се: термометарот, клавирот, машината за пишување, веспа скутерите, како и операта.

 

Во Рим се наоѓа единствениот светски музеј во целост посветен на тестенините. Во него се изложени најразлични машини за правење тестенини, како и слики од модерни уметници во кои се прикажуваат тестенини.

Неофицијално, најзначајно животно во Италија е волкот, и тоа најмногу поради познатата легенда за Ромул и Рем, и создавањето на Римската држава.

Италија е позната по своите спортски автомобили како: Ферари, Масерати и Ламборџини.

 

Италијанците нивното кафе го пијат набрзина, во бар, пред да отидат на работа, оставајќи ги масите празни за туристите.

Доколку сакате да го прашате келнерот кое кафе да го нарачате, бидете подготвени, откако ќе ви го донесе, да му оставите пристоен бакшиш. Ако сакате да нарачате еспресо во Италија, треба само да побарате „кафе“ и запомнете: треба да го испиете брзо. Еспресото не е кафе кое се пие голтка по голтка, туку треба да се испие во две до три голтки, најмногу.

 

Италијанците се многу романтични. Тие навистина уживаат во романтиката. Италијанец никогаш не би оставил девојка да оди сама дома. Таму уште се негува идеалот за мачо тип.

Италија е и позната како земја на мафијата, и за жал, овој факт е точен и вистинит. Впрочем, самиот збор Мафија, потекнува од Италија, а се користел за означување на организирани криминални банди од островот Сицилија. Сицилијанската мафија која исто така е позната како „Коза Ностра“ или во превод „Наша работа“ се појавила во XIX век. Секоја група, позната како „семејство“ или „фамилија“, „здружение“, „клан“ или „коска“ смета дека има суверенитет врз територијата на која рекетира.

Во една од најубавите фонтани во светот, и воедно најпознатите во Италија, „Фонтана ди Треви“, секојдневно се фрлаат околу 3000 евра.

 

Ниту една друга земја во Европа нема толку многу вулкани како Италија. Таа има дури три активни вулкани: Етна, Стромболи и Везув.

Името Италија потекнува од зборот „italia„ што значи земја на биковите, бидејќи бикот бил симбол на јужно италијанските племиња.

Официјалното име на Италија е Repubblica Italiana.

Речиси четири петтини од Италија е или планинско или стрмно земјиште.

Италијаните тврдат дека ја научиле Европа како се готви. Тие се „виновни“ за претставувањето на сладоледот во светот (преку Кинезите), кафето и овошните пити. Покрај Французите и Белгијците, тие исто така твдат дека го направиле првиот помфрит. Првиот италијански готвач е напишан во 1474-та година од страна на Бартоломео Сиччи.

Италијанскиот волк е неофицијалното национално животно на земјата и има голема улога во легендата за основањето на Рим.

Кога се отворил првиот ресторан McDonald’s во 1986-та година, љубителите на традиционална храна пред ресторанот бесплатно делеле шпагети за да ги потсетат луѓето на нивното кулинарско наследство.

Пармезанот потекнува од областа околу Парма. Италијаните исто така создале многу други видови на сирења, како горгонзола, моцарела, проволоне и рикота. Никој не знае кога е измислена пицата, но сигурно е дека луѓето од Наполи ја направиле популарна.

Има две независни држави во склоп на Италија: Република Сан Марино (25 метри квадратни) и државата Ватикан (само 108.7акри)

Ватикан е единствената држава во светот која може да си ги заклучи портите навечер. Има своја телефонска компанија, радио, телевизија, пари и печат. Дури има и своја армија.

Авторот на светски познатиот Пинокио, Карло Колуди е Италијанец.

Највисокиот врв во Европа се наоѓа во Италија – Монте Бјанко или Бела Планина има 15.771 метри и е дел од Алпите.

Главниот град на Италија е Рим (познат како вечниот град) и е речиси 3000 години стар. Тој е главен град од 1871 година и е дом на познатиот Колосеум и фонтана Ди Треви.

На годишно ниво речиси 50 милиони туристи ја посетуваат Италија. Туризмот е од витално значење за државата и обезбедува речиси 63% од приходот.

Италијаните имаат интересен ритуал кој се одвива пред вечерата и се нарекува passeggiata (вечерна прошетка) и е една од најинтересните и лежерни активности каде тие шетаат по улиците само за да видат и да бидат видени.

Фудбалот е најпопуларниот спорт во Италија и познатиот Сан Сиро стадион во Милано има капацитет за 85.000 посетители. Италија го има освоено Светското првенство четири пати (1934, 1938, 1982, and 2006)

Фудбалот е донесен во Италија во доцните 1800 години од страна на Британците, но се до 1930 година не бил сфатен сериозно се додека Мусолини не го подигнал на повисоко ниво.

Италија е земја која се наоѓа меѓу водечките кога станува збор за модата. Во 1950-те години, Нино Черути и Валентино го однесоа светот на многу поинакво ниво. Тогаш и Армани, Версаче, Гучи и Прада станаа светски препознатливи брендови. Италија е позната и по спортските коли како Ферари и Ламборџини.

Многу неженети деца живеат во својата фамилија дури и до 30-те години, дури и ако имаат работа. За оваа нација фамилијата е срцето на италијанското општество.

Арапите ја донеле сувата паста во Италија во 13-от век. Тогаш се јадело со мед и шеќер, додека доматниот сос не бил додаден се до 17-от век. Традиционалниот начин на јадење паста бил со прсти, раката била високот крената, а главата навалена. Пастата традиционално се правела од мајката на домаќинството, која скапоцената техника им ја пренесувала на ќерките.

Во централна Италија има фонтана од која 24 часа во денот извира црвено вино. Бесплатна е за секого, освен за оние кои имаат проблем со алкохолот.

Лош шеф: Како да се справите?

Сите мечтаеме да имаме добар шеф, кој ќе нè мотивира, ќе ни помага и ќе нè инспирира. Но, не сме сите толку големи среќнички. Ако и вие наидовте на лош шеф, пред да отворите војна со него, потребно е да разберете која е причината за неговото лошо, несоодветно однесување.

ЗОШТО ВАШИОТ ШЕФ Е ЛОШ?

Со лошиот шеф треба да се справите на правилен начин.

Некои шефови се лоши по природа, дури и во својот приватен живот. Многу често тие имаат проблеми во односите со другите луѓе и се чувствуваат несреќни. Сакаат да доминираат над другите и секогаш се потсмеваат со вработените кои се „под нив“.

Има и такви шефови кои не сакаат да бидат лоши. Често тие не осознаваат дека предизвикуваат дополнителен стрес кај своите вработени. Дури сметаат дека сè што прават е правилно и дека се добри лидери.

За да ја изберете точната стратегија за справување со вашиот шеф, потребно е да знаете што го предизвикува неговото несоодветно однесување, со кое си ја заслужува етикетата „лош шеф“.

Унапреден поради погрешни причини. Многу често во нашата држава се случува да добиете шеф, кој воопшто нема познавања од областа во која работи и не знае како треба да биде добар лидер. Политичките или роднинските врски си го прават своето, а вие лесно можете да завршите со неподготвен шеф, кој се прави нешто што не е.

Отсуство на фидбек. Многу шефови не знаат многу работи, затоа што никој не се осудува да им ги каже. Овој тип шефови не сакаат да слушаат совети или препораки од своите вработени, а со тоа ја уништуваат комуникацијата и не добиваат фидбек. Тие сметаат дека се добри лидери и дека не треба ништо да променат, затоа што никој им ја нема кажано вистината.

Намалување на комуникацијата „лице во лице“. Во денешно време, најголем дел од комуникацијата во фирмите се прави по електронски пат. Кога вашиот шеф сака да ја зголеми комуникацијата, тој праќа почесто e-mail. Отсуството на директен контакт, создава бариера во разговорите и разбирањето. Таа грешка на шефовите, води до нивен лош однос со вработените.

Микроменаџмент. Вашиот шеф сака да биде дел од секој детаљ и секоја одлука во компанијата, без разлика колку незначајна е таа. Можеби тоа е поради некој негов пропуст во минатото, кој не сака повеќе да си го дозволи. Затоа сега постојано „ви виси над главата“ и се разлутува секогаш кога ќе пропуштите да го информирате за нешто.

Лош карактер. Некои шефови едноставно се лоши и во нивниот професионален и во нивниот личен живот. Тие уживаат кога има некој над кого имаат авторитет и власт и го искористуваат тоа. Овој тип на шефови се најлоши, затоа што дури и да се претставувате најдобро, тие никогаш нема да бидат задоволни и да го променат однесувањето кон вас.

Постојат уште многу различни причини, кои го прават вашиот шеф лош, но сега поважно е да научите како да се справите со тој проблем.

5 секс факти за мажите

Фантазира ли тој за вашата згодна пријателка? Зошто наутро неговиот најдобар пријател е толку возбуден? Може ли да се оствари најлошиот машки сон – фрактура на пенисот?

Во продолжение следуваат одговорите на овие и уште неколку прашања за мажите и сексот.

Неговата мастурбација... може ли да е штетна? Мажите обожаваат да се самозадоволуваат и сите го прават тоа. Не му верувајте на маж кој тврди дека не мастурбира. Некои го прават тоа поретко, а други се задоволуваат и неколку пати дневно. Честото мастурбирање нема да има негативен ефект врз неговото здравје, но може да има врз вашиот љубовен живот. Мажите кои често се самозадоволуваат потешко постигнуваат оргазам кога се со својата партнерка.

Утринската ерекција... дали е резултат на еротски сон? Мажите произведуваат најмногу тестостерон наутро. Повеќето од нив се будат со еректиран пенис и тоа не значи дека ги сонувале ангелите на Victoria’s Secret. Ерекцијата може да биде последица на влажен сон, но не е задолжително. Просечниот маж може да има до 6 ерекции во текот на спиењето, кои најчесто траат од 20 до 50 минути. Неговата утринска ерекција е показател дека тој е здрав и дека произведува нормални количества тестостерон.

Пенисот... може ли да се скрши? Пенисот не е коска, но можно е да се скрши. Тоа најчесто се случува за време на многу агресивен сексуален однос. Во таков случај потребна е лекарска интервенција, бидејќи тоа може да доведе до трајна еректилна дисфункција.

Пенетрација, фелацио или стимулација со рака? Претпоставувате дека стимулацијата со рака нема да му донесе најголемо задоволство. Вашите техники тешко ќе успеат да бидат толку пријатни како тактиките што ги користи кога се самозадоволува, бидејќи тој најдобро знае што му е убаво, а што не. Оралниот сексможе да го однесе во облаците, но ништо не може да му достави толкаво задоволство како пенетрацијата.

Сексуални пози... има ли омилена? Не му го скратувајте задоволството што го носи кучешката поза. Мажите обожаваат да се одназад, но и најголем дел од жените немаат ништо против. Кучешката поза носи обострано задоволство. На мажот затоа што му нуди длабока пенетрација и чувство за доминација и контрола, а на жената затоа што овозможува подобра стимулација на Г-точката.

Астрологија и здравје? - Што открива месецот на раѓање за вашето здравје

Истражување спроведено од научници од Универзитетот „Колумбија“ укажува на врскате меѓу месецот на раѓање и човековото здравје.

Експертите тврдат дека токму месецот на раѓање има влијание на развојот на некои болести. 

Доктор Николас Татонети, професор на Медицинскиот центар на Универзитетот „Колумбија“, со својот експертски тим, гп истражувал влијанието на месецот на раѓањето врз развојот на некои болести.

Тие проучувале медицински картони на над милион пациенти лекувани во Њујоршката презбитеријанска болница од 1985 до 2013 година. Резултатите од ова истражување се поклопуваат со тие од истражувањата кои биле претходно спроведени во Шведска, Данска и Австрија.

Експертите тврдат дека многу поголеми шанси да заболат од астма имаат луѓе кои се родени меѓу јули и октомври, а ризик за развивање на нарушувања кај хиперактивноста и дефицит на внимание има кај лица родени во ноември. 

Луѓето родени во март почесто добиваат аритмија, конгестивен застој на срцето и болести на срцевите комори. Добра вест за луѓето родени во мај е дека шансите да заболат од хронични болести се многу мали, за разлика од родените во октомври.

„Овие податоци ќе им помогнат на научниците да откријат нови фактори кои влијаат на развој на некои болести. Важно е сега луѓето премногу да не се вознемируваат поради овие резултати. Иако најдовме значајни врски, генерално гледајќи, ризикот за заболување е навистина мал. Посебно ризикот поврзан со месецот на раѓање во споредба со многу повлијателните фактори, како исхраната и физичката активност“, заклучува Татонети. 

Најчитани

Твитови