EXCLUSIVE MK

Category : ВЕСТИ

ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Цените на годивата повторно во скок

Angela
Сите цени на горивата забележаа скок во цената. Од полноќ почна да важи новиот ценовник кој ќе биде на сила до понеделник напладне кога РКЕ ќе носи нова одлука. Сите цени поскапуваат за 1 денар....
ВЕСТИ НАСЛОВНА Свет

Силен земјотрес во Медитеранот, во близина на островот Крит

Angela
Силен земјотрес утрово во 7:32 часот, го стресе јужниот дел на Грција. Земјотресот бил со интензитет од 5,9 степени според Рихтер, и се случил во Медитеранот. Земјотресот бил во близина на островот Крит, кој е...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Денеска ќе имаме сончево време – Познато е до кој степен ќе се движат температурите

Angela
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, претпладне во западните делови со зголемена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од два до...
ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Цената на барел нафта на највисоко ниво, ќе поскапат горивата

Angela
Вообичаено во понеделник, Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги утврдува максималните малопродажни цени на нафтените деривати во Македонија. Тоа најмногу зависи од цената на нафтата на светските берзи и односот на денарот спрема...
ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Потрошувачите во Централна Европа сè почесто користат безготовинско плаќање

Angela
Потрошувачите во пет земји од Централна Европа, вклучително и Словенија, од почетокот на пандемијата на Ковид-19 почесто користат безготовинско плаќање, покажува истражувањето на Центарот ЦЕПЕР. Електронското плаќање е најпопуларно во Словенија, каде што мнозинството испитаници...
ВЕСТИ НАСЛОВНА Свет

Силен земјотрес во Албанија синоќа почуствуван во земјава

Angela
Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје синоќа во 22.13 часот регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓал во Република Албанија, 147 км западно од Скопје. Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда ML4,8 а е почувствуван...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Променливо облачно и потопло време

Angela
Времето ќе биде променливо облачно и потопло со услови за локален краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, информира УХМР. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10, а...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Се преврте автобус со патници кај Битола

Angela
Автобус со кој се превезувале работници од „Кромберг и Шуберт“ од индустриската зона Жабени кај Битола, утрово околу 6:30 часот се превртел. Според првичните информации кои ги пренесе локалниот медиум „апла.мк“, во него биле работниците кои излегле од трета смена, како и дека има...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Последен ден од кампањата за Локалните избори 2021

Angela
Во пресрет на денешниот последен ден од предизборната кампања за Локалните избори на 17 октомври, партиите ги продолжија активностите со средби со граѓаните ветувајќи, како што наведоа, издржани проекти според реални состојби, истакнувајќи дека изборите...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Падна првиот снег во Маврово, Ниже Поле, Крушево, Малешевијата

Angela
Снежниот бран со продор на ладна воздушна маса донсе снег на поголемиот дел од планините. Падна првиот снег во Маврово, Ниже Поле, Крушево. Снежните врнежи се најизразени кај месноста Крива Круша во пехчевско. Сообраќајот, се...