EXCLUSIVE MK

Category : Економија

ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Нови цени на горивата

Angela
Од денеска бензините поевтинија по половина денар. Во согласност со методологијата која се користи за пресметка на цените на горивата, од денеска малопродажните цени се намалија во просек за 0.27%. Според новата одлука, ова се...
ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Инфлацијата ја опфати и е-трговијата на мало

Angela
Електронската трговија, која обезбеди најголеми попусти и поевтини стоки, стана постојан извор на инфлација за време на закрепнувањето од пандемијата -цените на интернет се зголемија за 1,9 отсто во октомври во однос на претходната година...
ВЕСТИ Економија

На Кипар намалуваат за 10 отсто ДДВ на сметките за струја

Angela
Кипарските власти ќе го намалат за 10 отсто ДДВ на сметките за струја во домаќинствата за три месеци. Тоа е трета компензаторна мерка што ја применува Владата за поддршка на домаќинствата поради повисоките цени на...
ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Народна банка ја зголеми проекцијата за инфлација, се очекува таа да остане во умерени рамки

Angela
Народната банка направи умерена нагорна корекција на проекцијата за инфлација на 3,1 процент од априлските 2,2 проценти, а за следната година очекува таа да изнесува 2,4 проценти. И покрај енергетската криза и глобалниот раст на...
ВЕСТИ Економија

Минимална плата од 300 евра после Нова Година, најавува Бектеши

Angela
-Минималната плата ќе се зголеми на 18.000 денари, после Нова година. Платите не стојат. Во 2016 година просечната беше 22.000-23.000 денари, а сега е 28.820 денари и ќе се зголемува во континуитет. Зголемување на платите...
ВЕСТИ Економија

Машинскиот персонал во бојкот, железничкиот сообраќај во прекин

Angela
Машинскиот персонал во МЖ Транспорт АСД Скопје е во бојкот поради неисплатен втор дел од септемвриската плата, а во целосен прекин се товарниот и патничкиот железнички сообраќај, изјави денеска за МИА, Душко Чакаровски, претставник на...
ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Нова авиолинија Скопје-Женева три пати неделно

Angela
На Меѓународниот аеродром Скопје, попладне ќе се реализира првиот лет  на редовната авио линија Скопје-Женева, што ке биде одржувана три пати неделно. Оваа линија ќе ја опслужува британската нискобуџетната авиокомпанија „Изиџет“ со што и официјално...
ВЕСТИ Економија

МТСП: Во тек е етапната исплата на ноемвриските пензии

Angela
Од денеска започнува исплатата на ноемвриските пензии кои ќе се исплаќаат етапно со цел поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот. За оние пензионери кои немаат платежни картички, исплатата ќе почне од...
ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

Преживеаните во несреќата во Бугарија се во стабилна општа состојба

Angela
Сите 7 преживеани во тешката сообраќајна несреќа на магистралниот пат „Струма“ во Бугарија се во стабилна општа состојба и нема опасност по нивните животи, јавува „БНТ“. Од македонското Министерствто за здравство пак соопштија дека тие...
ВЕСТИ Економија НАСЛОВНА

ССМ: Пратениците имаат 30 дена да ја направат неделата неработен ден

Angela
Откако пред неколку дена се закани со генерален штрајк доколку не се реализираат сите најавени подобрувања на работничките права, Сојузот на синдикати на Македонија сега го зголемува притисокот, па на пратениците им дава рок од...