EXCLUSIVE MK

Category : Македонија

ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Постудено со повремен дожд, снег и ветер

Angela
Претпладне ќе биде облачно со повремени врнежи кои и на некои пониски места ќе преминуваат во снег. Во западните делови ќе се формира нова снежна покривка. Повремени слаби врнежи од снег се очекуваат и во...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

Ексклузивно ВИДЕО: Прва навивачка химна од навивачите за ракометната репрезентација за ЕП

Angela
„Европско од сон“ ќе ечи од грлата на верните и долгогодишни навивачи на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Унгарија и Словачка, следната година. Најверните навивачи на македонската ракометна репрезентација сами ја снимија првата...
Македонија НАСЛОВНА

Над триста возачи казнети за брзо возење и непрописно претекнување

Angela
За време на сообраќајните контроли на територијата на земјата полицијата им напиша казни на 255 возачи кои биле регистрирани со радар дека возеле побрзо од дозволената брзина, а санкционирани се 84 возачи кои непрописно претекнувале....
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Ќе започне ли употребата на биоразградливите кеси од 15 денари од среда?

Angela
Според последните измени во законите за управување со пакување и отпад од пакување во Македонија од идната недела се забранува употребата на пластичните кеси. На пазарот ќе треба да се продаваат биоразградливи кеси за 15...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Временска прогноза за денес и утре – На некои места се очекува снег

Angela
Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни. До крајот на денот на планините над 1500 м.н.в врнежите ќе преминат во снег. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Минималната температура...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

Ексклузивно: Навивачите сами ја снимија првата навивачка химна за ракометната репрезентација за ЕП

Angela
„Европско од сон“ ќе ечи од грлата на верните и долгогодишни навивачи на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Унгарија и Словачка, следната година. Најверните навивачи на македонската ракометна репрезентација сами ја снимија првата...
ВЕСТИ Македонија

Не се размислува за ограничување на цената на ПЦР тестовите и по најавите за нови мерки?

Angela
Нема ограничување на различните цени за ПЦР тестирање ниту по најавите за нови мерки со кои се предлага вработените кои се невакцинирани на работа да можат да се појават само со негативен ПЦР тест. Министерот за здравство Венко Филипче не размислува за...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

МАКЕДОНИЈА ПОД СНЕГ – утрово вистинска зимска идила

Angela
Очекувањата на метеоролозите се оствари утрово. Имено снег има речиси на сите повисоки планини во земјава, а според видео камерите на „skimacedonia.mk“, јасно се гледа формирана снежна покривка и на најпознатите ски центри во нашата...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Хоспитализираните во Пирогов се во стабилна состојба, еден денеска ќе биде опериран

Angela
Сите пациенти повредени во автобуската несреќа на автопатот Струма се во стабилна општа состојба, и нема опасност по нивните животи, соопшти денеска болницата „Пирогов“. Вчера беа оперирани двајца пациенти кои исто така се во добра...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Облачно и ветровито време со температури до 17 степени

Angela
Времето денеска ќе се карактеризира со појава на магла и значителна ниска облачност претпладне по котлините, а во западните делови ќе има услови за слаб дожд, информираат од УХМР. Долж Повардарието ќе дува слаб до...