EXCLUSIVE MK

Category : Македонија

ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

За многу години Македонци! 32 години од независноста на Република Македонија

Angela
Пред 32 години на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на референдум се изјаснија за самостојна и суверена држава, Република Македонија. Претходно, на 25 јануари 1991 година, беше усвоена Декларацијата за независност од првото...
ВЕСТИ Македонија

По повод Денот на независноста: Бесплатни културни настани и слободен влез во музеите, галериите и на локалитетите

Angela
По повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Северна Македонија, под мотото „Гласник на слободата“, Министерството за култура се приклучува во централната прослава, организирана од Владата, со многубројни пригодни манифестации, изложба, концерти на млади...
ВЕСТИ Македонија

Сончево време и до 29 степени

Angela
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претежно во јужните делови ќе има зголемување на облачноста и појава на локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен правец кој во...
ВЕСТИ Македонија

Новата цена на парното ќе ја дознаеме во септември

Angela
Директорот на ЕСМ, Васко Стефанов, очекува во почетокот или средината на септември да се знае цената на парното греење. Според него, АД ЕСМ е целосно подготвена за новата грејна сезона. Ремонтните активности се во тек...
ВЕСТИ Македонија

Македонија е меѓу земјите со најниска стапка на вонбрачни деца во Европа

Angela
Во Северна Македонија само 13,7 отсто од децата се родени во вонбрачни заедници, за разлика од Западна и Северна Европа каде што повеќе од половината од живородените деца се од родители кои не биле во...
ВЕСТИ Македонија

Почнува Богородичниот пост

Angela
За православните христијански верници денеска почнува двонеделниот Богородичен пост, кој е посветен на Успението на Пресвета Богородица. Овој пост е востановен во молитвено сеќавање на Пресвета Богородица, а со цел во периодот на неговото времетраење...
Македонија НАСЛОВНА

ДЕНЕС Е ЗНАЧАЕН ПРАЗНИК – овие светци ќе ве КАЗНАТ доколку ги направите овие работи на тој ден!

Angela
Денеска на 24-ти јуни, православните вреници го слават празникот на Светите апостоли Вартоломеј и Варнава. Светиот апостол Вартоломеј е еден од дванаесетте големи апостоли. Се чини дека Вартоломеј и Натанаил се една иста личност. Имено,...
Македонија НАСЛОВНА

TAЖНА ВЕСТ: Почина Кико

Angela
Кристијан требаше итно да замине на третман во Турција, но поради влошување на неговата здравствена состојба, тоа не се случи. Тој се лекуваше во приватна болница во Скопје Почина Кристијан Коцев-Кико, момчето за кое македонска...
Македонија НАСЛОВНА

ДОЗВОЛЕНО Е ФРЛАЊЕ „БОМБА“ И „ЛАСТА“ – тетовските затвореници имаат базен, директорот вели дека тоа е утеха за нивните семејства (ВИДЕО)

Angela
И оваа година во затворот во Тетово е отворена летната сезона. Затворениците имаат базен, а директорот на тетовскиот затвор Ќефаил Хавзију најави дека овие објави не ги прават за рекламирање дека е добро во затворот,...
Македонија НАСЛОВНА

УТРЕ ПОТОПЛО ОД ДЕНЕС, ВО ОВОЈ ГРАД ЌЕ ИМА 33 СТЕПЕНИ – но тоа не е ништо, подгответе се за вистински пекол во петок!

Angela
Денеска го имавме првиот најтопол ден во годината, а најтопол град во Македонија дефинитивно беше Гевгелија каде имаше измерени 33 степени. Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и...