EXCLUSIVE MK

Category : Свет

Занимливости НАСЛОВНА Свет

Како ќе изгледа: Карневалот во Рио де Жанеиро во 2022 година ќе трае 40 дена

Angela
Планирано е да се одржат околу 500 улични карневалски поворки и паради и претстави во овој период, за чија организација се очекува да бидат потребни 3,5 милиони реали (околу 650 илјади долари) вонбуџетски средства. Како...
ВЕСТИ Свет

Модерна: Вакцините се помалку ефикасни против Омикрон

Angela
Производителот на лекови Модерна денеска ги потресе финансиските пазари, откако шефот на компанијата Стефан Бансел предупреди дека вакцините против ковид-19 веројатно нема да бидат толку ефикасни против варијантата омикрон како што беа против Делта.  ...
ВЕСТИ Свет

СЗО загрижена за потенцијалното влијание на омикрон врз пандемијата

Angela
Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави СЗО. Во своето утринско соопштение, СЗО дава некои насоки за земјите-членки во врска со појавата на новиот вид. СЗО вели дека постои голема веројатност...
ВЕСТИ НАСЛОВНА Свет

На Азиските берзи зголемени цени на акциите, доларот ослабна

Angela
На повеќето азиски берзи, цените на акциите се зголемија денеска, како и на Волстрит претходниот ден, а инвеститорите беа охрабрени од дополнителен стимулативен пакет за јапонската економија вреден рекордни 490 милијарди долари. Азиско-пацифичкиот берзански индекс...
ВЕСТИ Свет

Европската централна банка планира нов дизајн на банкнотите на еврото

Angela
Европската централна банка (ЕЦБ) планира нов дизајн на банкнотите на еврото, а конечната одлука се очекува да биде донесена во 2024 година, објави Асошиејтед прес. Еврото беше воведено како достапна валута во 2002 година со...
ВЕСТИ НАСЛОВНА Свет

Нема потврден случај на Омикрон во земјава, доминантен се уште е Делта сојот

Angela
Иако во државите низ светот забрзано се шири Омикрон сојот на коронавирусот, кај нас засега не е регистриран ниту еден случај. Се уште доминантен останува Делта сојот, како кај нас, така и во државите од...
ВЕСТИ НАСЛОВНА Свет

Силен земјотрес синоќа го погоди Крагуевац

Angela
Силен земјотрес, синоќа 25 минути по полноќ ја погодило Србија, јавуваат тамошните медиуми. Епицентарот бил на неколку километри од Крагуевац и според Републичкиот сеизмолошки завод бил со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала. Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар,...
ВЕСТИ НАСЛОВНА Свет

Распишан референдумот за промена на Уставот на Србија

Angela
Претседателот на Собранието на Србија Ивица Дачиќ распиша референдум за промена на Уставот на Србија, кој ќе се одржи на 16 јануари идната година. Дачиќ ја потпиша Одлуката по седницата на Собранието на Србија. Пратениците...
ВЕСТИ НАСЛОВНА Свет

Макрон и Путин: Потребно е смирување на миграциската криза на полско-белоруската граница

Angela
Францускиот претседател Емануел Макрон и рускиот претседател Владимир Путин се согласија за потребата од деескалација на мигрантската криза на полско-белоруската граница, иако тие, исто така, не се согласуваат за нејзините причини, изјави денеска француски официјален...
ВЕСТИ Свет

Србија потпиша договор со Фајзер за антивирусен лек

Angela
Министерот за здравство на Србија Златибор Лончар изјави дека бил „потпишан“ договор со претставници на компанијата „Фајзер“ за дистрибуција во Србија на нивниот експериментален лек за лекување на коронавирус. Србија е трета земја во светот...