EXCLUSIVE MK

Category : Занимливости

ЗАБАВА Занимливости

Третина од тинејџерките во Јапонија можеби нема да имаат деца

Angela
Речиси третина од 18-годишните девојки во Јапонија можеби никогаш нема да имаат деца, објави во средата владиниот институт. Јапонскиот Национален институт за демографски истражувања (IPSS) проценил во извештајот дека 33,4 отсто од жените родени во...
ЗАБАВА Занимливости

Македонскиот филм „Те дуа, жими мене“ доби престижна награда на фестивал во Албанија

Angela
Македонскиот независен филм, „Те дуа, жими мене“, на затворањето на „Tirana European Youth Film Festival 2023“, се закити со престижната награда од публика. Филмот беше едногласно одбран како најдобар од девет филмови во официјалната интернационална...
ЗАБАВА Занимливости

Како ќе каже мама: Зошто Балканците си ги споредуваат сопругите со „ненадминливата“ мајка?

Angela
За мажите од Балканот се вели дека не покажуваат емоции, дека им е тешко да признаат кога грешат, дека ги сметаат своите мајки за најдобри и дека мора да бидат главни во друштвото. Дали е...
ЗАБАВА Занимливости

Дали треба да се крстиме кога со возило или автoбус минуваме покрај црква?

Angela
И онеи кои возат и оние кои се во градски автобус – сè почесто можеме да забележиме луѓе кои се крстат кога поминуваат покрај црква. Некои сметаат дека оваа акција нема никаква врска со верата...
ЗАБАВА Занимливости Светот на познатите

Светска потрага по изгубената гитара на Пол Меккартни

Angela
Целиот свет се ангажира во потрагата по еден од најславните музички инструменти, оригиналната бас гитара од моделот „Hofner“ на славниот член на легендарните The Beatles, Пол Маккартни. Проектот „Изгубениот бас“ ја моли светската јавност за...
ЗАБАВА Занимливости

Јапонците им бараат брачни партнери на своите деца

Angela
Сè помалку Јапонци се одлучуваат за брак и да имаат деца, а нивните родители сакајќи да имаат внуци, одат на организирани настани за склучување бракови за да им помогнат на своите деца да најдат соодветен...
ЗАБАВА Занимливости НАСЛОВНА

Луѓето пред 900.000 години биле пред исчезнување

Angela
Научен труд објавен во академското списание „Сајенс“ (Science) наведува дека луѓето биле на работ на исчезнување пред околу 930.000 години. Со помош на нов метод на анализа, научниците тврдат дека предците на денешните луѓе преживеале...
ЗАБАВА Занимливости

Трикови за да ги заштитите очите од гледање во телефон и компјутер

Angela
Сѐ повеќе луѓе премногу време поминуваат пред компјутер и гледајќи во телефон. Ако сте во таква ситуација правете чести паузи и гледајте во билки. Околу 80 отсто од луѓето кои поминуваат повеќе од три часа...
ЗАБАВА Занимливости НАСЛОВНА

Ресторан во Италија на гостите им наплатил 20 евра за сечење торта на 20 парчиња

Angela
Во Палермо, Сицилија, гостите на еден ресторан доживеале непријатно изненадување кога им наплатиле 20 евра бидејќи побарале роденденската торта да им се исече на 20 парчиња. Семејството на кое му било наплатено за  сечење на...
ЗАБАВА Занимливости

„Песните од Тоше ми се во срце“: Кинезот Чонг ја посети Македонија и испеа неколку песни во чест на Проески

Angela
Сонот на Ванг Сиао Чонг да ја посети Македонија, Скопје и родното место на Тоше Проески Крушево стана реалност. За Македонија прв пат слушнал од своите пријатели Македонци кои ги има многу како што вели...