EXCLUSIVE MK

Category : ЗДРАВЈЕ

ЗДРАВЈЕ Медицина

Како да се заштити кучето од топлотен удар?

Angela
Во текот на големите горештини лете, не смее да се заборави ниту на домашните миленици, кои исто како и луѓето, можат да доживеат топлотен удар, познат како хипертермија. Тоа може да има сериозни последици врз...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Најчестите грешки при употреба на креми за сончање

Angela
Заштитата при сончање, меѓу другото, го намалува ризикот од изгореници, но и опасноста од рак на кожата, како и влијанието на Сонцето врз стареењето. Д-р Стефани Ои, општ лекар во клиниката „Мајхелткер“ во Лондон, тврди...
ВЕСТИ ЗДРАВЈЕ Македонија Медицина НАСЛОВНА

Неуромедика доби две награди на Balkan Medical Awards 2022

Angela
30 годишното искуство на болницата Неуромедика како висококвалитетна медицинска установа го потврдија и членовите на жирито на “Balkan Medical Awards” кои одлучија оваа година да им доделат две награди “Болница на годината 2022’’ и “Најдобар...
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Три суплементи кои „ЈА ХРАНАТ КРВТА“

Angela
Циркулационен систем на телото е одговорен за циркулација на кислород и хранливи материи низ телото. Кога некој има компромитиран проток на крв, резултатот може да биде пецкање, вкочанетост или болка во екстремитетите, како и болка...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Нова студија открива дали можеме да се заразиме двапати со омикрон варијантата

Angela
Ако некогаш сме биле изложени на сојот омикрон на коронавирус, најважното прашање што секогаш се поставува е: дали постои страв од повторно заразување со истиот вид? Според порталот Мирор, омикронската варијанса не дава имунитет и...
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Експертите појаснија: Дали кафето и чајот можат да ја заменат водата во текот на денот

Angela
Шолја кафе не ја обезбедува истата хидратација на организмот како иста количина на вода, но и покрај тоа може да се вброи како дневен внес на течности. Бидејќи кафето е природен диуретик и стимуланс на...
ЗДРАВЈЕ Медицина

Зошто е важно секојдневно да консумираме витамин Б12?

Angela
Витаминот Б12 спаѓа во групата витамини кои му се неопходни на организмот. Се нарекува уште и кобаламин и е водорастворлив витамин од групата Б-витамини. Со други зборови, витаминот Б12 мора да биде внесен преку исхраната...
ЗДРАВЈЕ Исхрана

ИТАЛИЈАНСКА ТОРТА СО ЦРЕШИ! Рецепт кој секому му успева!

Angela
Искористете ја сезоната на цреши за да пробате рецепт за едноставна торта која сигурно ќе стане омилен „гостин“ на вашата трпеза… Уживајте! Состојки: 250 гр маскарпоне 3 јајца 300 гр брашно една лажичка прашок за...
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Лудило–салата од пиперки во масло и сирење: ова е врв, пробајте

Angela
Во топлите, врели и спарни денови кога буквално ништо не ви се јаде, може да ја приготвите оваа освежителна салата со сирење. Со овој рецепт на Валентина Машковиќ ќе добиете две во едно. „Необичната подготовка...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Руски психолог предупредува: Јасни сигнали дека сопругот не ве сака

Angela
Препознајте ги сигналите кои укажуваат дека работите во бракот не функционираат како што треба. Познатиот руски психолог Ана Кирјанова издвои шест очигледни сигнали кои укажуваат дека сопругот не ве сака. Не ве сака ако не ве...