EXCLUSIVE MK

Category : ЗДРАВЈЕ

ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Пикантно пилешко со ориз

Angela
Потребни состојки: 2 парчиња пилешки стек 1 јајце Малку ѓумбир Лук во прав 1 лажица соја сос 1 лажица густин Малку чили во прав Сол Масло за пржење Сос 1 помал кромид 1 чешне лук...
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Како сокот од цвекло го подобрува имунитетот?

Angela
Исклучително лековито и здраво, цвеклото е идеална намирница за зајакнување на целиот организам, особено за имунитетот. Нутриционистите особено го препорачуваат бидејќи ги содржи речиси сите минерали – калиум, калциум, фосфор, натриум, магнезиум, железо, бакар, манган,...
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Еве како да си направите највкусни домашни ѓевречиња

Angela
Состојки: 25 гр свеж квасец 50 гр стопен маргарин 1 јајце 2 лажици шеќер 1 лажичка сол 1 жолчка 2 лажици млеко 250 мл. млако млеко 500 гр брашно и плус по потреба. Подготовка: Брашното...
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Зошто треба да јадете лимон секој ден?

Angela
Лимонот е одличен во ублажувањето, но и лекувањето на многу болести. Прва асоцијација на студени зимски утра е топол чај со лимон. Но, и на топли долги ноќи исполнети со ладна лимонада. Лимонот е најдобриот...
ЗДРАВЈЕ Исхрана Убавина

Мед – прв другар во обидот да дојдете до витка линија

Angela
Медот го решава проблемот! Истражувањата на научниците од Дубаи покажува дека лажичка мед, за разлика од онаа што е полна шеќер, го снижува нивото на шеќер во крвта. Клучно е тоа што медот не предизвикува...
ЗДРАВЈЕ Медицина

Згрутчување на крвта може да биде фатално: Aко имате еден од овие симптоми веднаш на лекар

Angela
Човечкото тело го запира крварењето со згрутчување на крвта. Меѓутоа, крвните згрутчувања можат да се појават кога не би требало, да предизвикаат мозочен удар, срцев удар или други серозни медицински проблеми. Овие симптоми покажуваат дека...
ВЕСТИ ЗДРАВЈЕ Македонија Медицина НАСЛОВНА

МЗ: За два дена аплицирани 4.418 вакцини, 38 отсто од популацијата вакцинирана

Angela
Во петокот и вчера се аплицирани вкупно 4.418 вакцини, од кои како прва доза се аплицирани 1.132, а ревакцинирани се 3.129. Трета доза примиле 157 граѓани. Заклучно со 9 октомври вкупно се вакцинирани 795.186 граѓани,...
ЗДРАВЈЕ Исхрана Медицина НАСЛОВНА

Го намалува крвниот притисок и помага при импотенција

Angela
Цитрулин е состојка за која бодибилдерите знаат повеќе отколку луѓето кои страдаат од висок крвен притисок. Сепак, може да биде корисно и за едните и за другите. Имено, оваа амино киселина игра важна улога во...
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Појадок по рецепт на нутриционист – одличен за јакнење на имунитетот

Angela
Добро е познато дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот, па затоа истиот треба да биде добро избалансиран. Намирниците кои ги внесуваме во организмот играат важна улога и одредуваат како ќе се чувствуваме...
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Напиток за слабеење кој им е омилен на Русинките

Angela
Русинките се познати по својата витка линија, а делумен „виновник“ за тоа е и овој напиток. Речиси секоја жена во Русија секое утро го започнува со овој напиток од само 2 состојки за чија подготовка...