EXCLUSIVE MK

Category : Исхрана

Исхрана

Брз ролат со банани и посни бисквити, излегува доста, а многу е вкусен

Angela
Првиот рецепт што ќе прочитате е за посен ролат со банани и бисквити, кој многу лесно се приготвува, за само 15 минути е готов, а количински го има доста, што е одличен за секакви свечени...
Исхрана

Брз коктел „Маргарита“ од лубеница, но бидете внимателни со него!

Angela
Маргарита со омилени летни плодови често подготвува актерката Рис Витерспун во нејзината кујна. Овој генијален пијалак има голем број придобивки, значителен алкохолен вкус кој инстантно освежува – може ли да биде подобро? И кога веќе...
Исхрана

БОМБА ОД ВИТАМИНИ: Совршена свежа салата со тиквички

Angela
Тиквичките ги има во сите сезони. Но, сега во лето, на пазарите можеме да најдеме свежи домашни тиквички, од нашето поднебје, а не увозни. Рецепти со нив има многу, како пржени во масло, похувани во...
Исхрана НАСЛОВНА

Полза и придобивки од црешата

Angela
Американскиот портал за здравје, „Вомен’с хелт“ (Women’s Health) го пренесува ставот на нутриционисти, според кој, црешата е едно од најуникатните и најкорисните овошја, со повеќе свои корисни својства, дури и кога се конзервирани. Се проценува...
Исхрана

Поинаков начин на исхрана: Оставете го вашето бебе да јаде поцврста храна

Angela
Во светот пред десетина години е промовиран нов начин на исхрана, наречен „baby led weaning“ што во превод значи – да се остави бебето само да јаде цврста храна, наместо да го хранат родителите со...
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Њоки со тиквички се вистински летен оброк: Рецепт кој се спрема брзо и не содржи месо

nenad
Кога е лето и топлината е неподнослива од ден на ден, последното нешто што ни паѓа на ум е да поминеме повеќе од половина час во кујната. Затоа прибегнуваме кон рецепти за кои е потребно...
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Не ги избегнувајте лутите пиперчиња во исхраната

nenad
Лутиот вкус на пиперчињата потекнува од посебна состојка што се вика капсаицин. Колку повеќе капсаицин содржи, толку полута е пиперката. Зошто лутите пиперчиња се здрави? Капсаицинот не им дава само лутина на пиперчињата, туку и...