EXCLUSIVE MK

Category : Исхрана

ЗДРАВЈЕ Исхрана

Три суплементи кои „ЈА ХРАНАТ КРВТА“

Angela
Циркулационен систем на телото е одговорен за циркулација на кислород и хранливи материи низ телото. Кога некој има компромитиран проток на крв, резултатот може да биде пецкање, вкочанетост или болка во екстремитетите, како и болка...
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Експертите појаснија: Дали кафето и чајот можат да ја заменат водата во текот на денот

Angela
Шолја кафе не ја обезбедува истата хидратација на организмот како иста количина на вода, но и покрај тоа може да се вброи како дневен внес на течности. Бидејќи кафето е природен диуретик и стимуланс на...
ЗДРАВЈЕ Исхрана

ИТАЛИЈАНСКА ТОРТА СО ЦРЕШИ! Рецепт кој секому му успева!

Angela
Искористете ја сезоната на цреши за да пробате рецепт за едноставна торта која сигурно ќе стане омилен „гостин“ на вашата трпеза… Уживајте! Состојки: 250 гр маскарпоне 3 јајца 300 гр брашно една лажичка прашок за...
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Лудило–салата од пиперки во масло и сирење: ова е врв, пробајте

Angela
Во топлите, врели и спарни денови кога буквално ништо не ви се јаде, може да ја приготвите оваа освежителна салата со сирење. Со овој рецепт на Валентина Машковиќ ќе добиете две во едно. „Необичната подготовка...
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Јајца – одличен избор за појадок

Angela
Една од најсоодветните и најкорисни намирници за почеток на денот, е јајцето… Тоа е одличен избор за секој кому му требаат малку повеќе протеини, а помага и при слабеење бидејќи ќе ја држи ситоста и...
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

За што се добри капините и зошто треба да ги јадете во текот на целата година?

Angela
Капините се нискокалорични, богати со хранливи материи и антиоксиданси. Идеална храна се во текот на летото, а со нив може да го подобрите вкусот на овошните салати, коктелите, па дури и појадокот од овесна каша....
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Моќен напиток за слабеење со 3 состојки

Angela
Некои природни алтернативи се покажаа како сигурни и безбедни сојузници за слабеење, како што се одредени пијалаци со состојки кои сигурно ги имате дома. Ваквите пијалаци ќе ви помогнат да изгубите килограми без никакви здравствени...
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

„Разбудете ја“ кожата со лубеница: Ја смирува иритираната кожа и го намалува црвенилото

Angela
Од лубеницата се употребуваат сите делови за нега и убавина, на нашето лице и тело. Внатрешноста на лубеницата е сочна, со што е видливо колку се големи нејзините хидратациски својства. Кората можете да ја користите...
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Пилешко со моркови на едноставен начин: Месото е сочно и меко како путер

Angela
Ако сакате пилешко, тогаш подгответе го во кремаст сос со моркови. СОСТОЈКИ:   600 гр пилешко филе 600 гр моркови 1 кромид 2 чешниња лук околу 700 мл бујон 1 ловоров лист магдонос 2-3 лажици...
ЗДРАВЈЕ Исхрана

За ден исполнет со енергија: Ова е најдобриот избор за здрав појадок

Angela
Појадокот е најважниот оброк во денот кој дава енергија и спречува појава на здравствени проблеми. Затоа важно е да испланирате редовен, здрав и богат со нутриенти, појадок. Овие се најдобрите производи за здрав појадок. Пченични...