EXCLUSIVE MK

Category : Медицина

ЗДРАВЈЕ Медицина

Згрутчување на крвта може да биде фатално: Aко имате еден од овие симптоми веднаш на лекар

Angela
Човечкото тело го запира крварењето со згрутчување на крвта. Меѓутоа, крвните згрутчувања можат да се појават кога не би требало, да предизвикаат мозочен удар, срцев удар или други серозни медицински проблеми. Овие симптоми покажуваат дека...
ВЕСТИ ЗДРАВЈЕ Македонија Медицина НАСЛОВНА

МЗ: За два дена аплицирани 4.418 вакцини, 38 отсто од популацијата вакцинирана

Angela
Во петокот и вчера се аплицирани вкупно 4.418 вакцини, од кои како прва доза се аплицирани 1.132, а ревакцинирани се 3.129. Трета доза примиле 157 граѓани. Заклучно со 9 октомври вкупно се вакцинирани 795.186 граѓани,...
ЗДРАВЈЕ Исхрана Медицина НАСЛОВНА

Го намалува крвниот притисок и помага при импотенција

Angela
Цитрулин е состојка за која бодибилдерите знаат повеќе отколку луѓето кои страдаат од висок крвен притисок. Сепак, може да биде корисно и за едните и за другите. Имено, оваа амино киселина игра важна улога во...
ВЕСТИ ЗДРАВЈЕ Медицина Свет

СЗО ја одобри првата вакцина против маларија

Angela
Светската здравствена организација ја одобри првата вакцина против маларија. Како што соопштија, вакцината треба да влезе во широка употреба за да се спречи маларијата, болест која ја пренесуваат комарците и е далеку посмртоносна од корона...
Љубов и интима ЗАБАВА Медицина НАСЛОВНА

Три секс пози со кои најлесно се забременува

Angela
„Секако дека може да се забремени во секоја поза, но овие пози може да ви помогнат тој план побрзо и полесно да го остварите“, вели таа. За The Sun откри кои пози можат да помогнат...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Не ги потценувајте сигналите на вашето тело: Како да го препознаеме дијабетесот?

Angela
Дијабетесот е состојба на болест која се карактеризира со зголемено ниво на гликоза (шеќер во крвта) во телото, што се должи на ослабен одговор на клетките на инсулин или недоволно производство во телото. Дијабетесот има...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Совети за јакнење на имунитетот во есен и зима

Angela
Со наближувањето на есента и зимата, важно е да се сосредоточиме на зајакнување на имунитетот. На имунолошкиот систем може да влијаат стресот, начинот и квалитетот на спиење, но и, особено, храната што ја јадеме. Следат...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Народен лек кој лекува воспаление на грлото за само 4 часа

Angela
Станува збор за стар народен лек кој успешно помага кај полесните воспаленија на грлото и крајниците – воспалението се смирува за само четири часа. Се што ви е потребно е ким. Рецепт: Прелијте 80 грама...
Медицина НАСЛОВНА

Кои се првите знаци на корона што се појавуваат кај мажите, а кои кај жените?

Angela
Раните симптоми со инфекција на SARS-CoV-2 се разликуваат зависно од различни фактори како што се возраста и полот, откри ново истражување на Кралскиот колеџ во Лондон. Истражувачите открија дека е најзначајна разликата во раните симптоми...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Корисни совети за полесно будење и добар сон

Angela
Експерти за сон од Универзитетот во Јужна Австралија, се занимаваат со проучување на сонот и неговата корист за општото здравје на човекот. Тие откриваат совети како полесно да се разбудите и полесно да ја напуштите...