EXCLUSIVE MK

Category : Медицина

ЗДРАВЈЕ Медицина

Како да се заштити кучето од топлотен удар?

Angela
Во текот на големите горештини лете, не смее да се заборави ниту на домашните миленици, кои исто како и луѓето, можат да доживеат топлотен удар, познат како хипертермија. Тоа може да има сериозни последици врз...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Најчестите грешки при употреба на креми за сончање

Angela
Заштитата при сончање, меѓу другото, го намалува ризикот од изгореници, но и опасноста од рак на кожата, како и влијанието на Сонцето врз стареењето. Д-р Стефани Ои, општ лекар во клиниката „Мајхелткер“ во Лондон, тврди...
ВЕСТИ ЗДРАВЈЕ Македонија Медицина НАСЛОВНА

Неуромедика доби две награди на Balkan Medical Awards 2022

Angela
30 годишното искуство на болницата Неуромедика како висококвалитетна медицинска установа го потврдија и членовите на жирито на “Balkan Medical Awards” кои одлучија оваа година да им доделат две награди “Болница на годината 2022’’ и “Најдобар...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Нова студија открива дали можеме да се заразиме двапати со омикрон варијантата

Angela
Ако некогаш сме биле изложени на сојот омикрон на коронавирус, најважното прашање што секогаш се поставува е: дали постои страв од повторно заразување со истиот вид? Според порталот Мирор, омикронската варијанса не дава имунитет и...
ЗДРАВЈЕ Медицина

Зошто е важно секојдневно да консумираме витамин Б12?

Angela
Витаминот Б12 спаѓа во групата витамини кои му се неопходни на организмот. Се нарекува уште и кобаламин и е водорастворлив витамин од групата Б-витамини. Со други зборови, витаминот Б12 мора да биде внесен преку исхраната...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Руски психолог предупредува: Јасни сигнали дека сопругот не ве сака

Angela
Препознајте ги сигналите кои укажуваат дека работите во бракот не функционираат како што треба. Познатиот руски психолог Ана Кирјанова издвои шест очигледни сигнали кои укажуваат дека сопругот не ве сака. Не ве сака ако не ве...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Незаменливо правило за појадок за најдолговечните луѓе во светот

Angela
Појадокот е многу важен оброк – може или да ви го разубави денот или пак, целосно да ви го расипе. Иако знаеме дека тоа е најважниот оброк во денот, многу луѓе не му придаваат премногу...
ЗДРАВЈЕ Медицина

Лек за дијабетес тип 2 драстично ја намалил тежината на луѓето

Angela
Тирзепатид, лек за дијабетес тип 2, неодамна одобрен од американската Администрација за храна и лекови (ФДА), може да им помогне на дебелите возрасни кои немаат дијабетес да ослабат, покажало новото истражување на меѓународен тим на...
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Пробиотици – превентива и терапевтски избор при летни цревни инфекции

Angela
На самиот праг сме на летото, едно од поубавите годишни времиња пред се заради  топлото време и можноста да се поминат убави моменти на отворено, во природа или на плажа покрај море или езеро. Последнава...
ЗДРАВЈЕ Медицина

АКО ВЕ БОЛИ ГЛАВАТА ПРИ СЕКОЈА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Еве што да правите!

Angela
Еве 7 докажани методи кои делуваат против главоболките предизвикани од променливото време: Масажа Научно е докажано дека ако човек често пати од главоболки, ќе помогне масажа која се применува најмалку 2 до 3 пати неделно....