EXCLUSIVE MK

Category : Кошарка

Кошарка НАСЛОВНА

Шоу на Јокиќ: Парадата е в четврток? О, не, требаше в четврток да бидам дома (ВИДЕО)

Angela
Србија го слави својот најголем кошаркарски син во моментов, Никола Јокиќ, а тој планираше веќе задутре да биде дома, во Сомбор, но ќе мора да причека малку и да го смени планот. Најкорисниот играч во...
Кошарка НАСЛОВНА

ТАА Е МОНСТРУМ ТВРДИ МАЈКАТА НА ЛЕГЕНДАТА: Вака изгледа 30 години подоцна манекенката која на денешен ден го однесе Дражен Петровиќ во смрт! (ФОТО)

Angela
На денешен ден, пред точно 30 години, во сообраќајна несреќа кај Инголштад, Германија, загина легендарниот југословенски и хрватски кошаркар Дражен Петровиќ. Дражен Петровиќ го доби прекарот спортски Моцарт, а почина на 29-годишна возраст. Многу експерти...
Кошарка НАСЛОВНА

„Никогаш нема да ја заборавам Македонката која прва ми соопшти дека мојот Дражен е мртов“!

Angela
Во пресрет на утрешното одбележување на 30-годишнината од смртта на најголемиот европски кошаркар на сите времиња, Дражен Петровиќ, многу скриени емоции почнаа да се будат кај неговите најблиски, но и кај милиони вљубеници во неговите...
Кошарка СПОРТ

МЗТ Скопје на чекор до обезбедување опстанок со победа над Задар

Angela
Македонскиот шампион МЗТ го победи Задар (84:80) во рамките на АБА лигата, со што барем теоретски ги задржува шансите за опстанок во најквалитетната регионална лига. Првиот период донесе двоцифрена предност за нашиот претставник, цо вториот...
Кошарка НАСЛОВНА СПОРТ

Лука Дончиќ со загрижувачка изјава: Не уживам повеќе ….

Angela
Лука Дончиќ беше многу блиску до трипл-дабл учинок (34 поени, 10 скока и 8 асистенции) на пресметката против Шарлот Хорнетс, но и тоа негово издание не беше доволно за победа на Далас. Домаќините беа „шокирани“...
Кошарка СПОРТ

Голден стејт без тројките на Кари го победи Бостон и дојде на чекор до титулата (ВИДЕО)

Angela
Голден стејт поведе со 3-2 во финалната серија против Бостон откако го доби петтиот дуел со 104-94. Голден стејт е на чекор до шампионската титула, потребна им е само уште една победа, а синоќешниот триумф...
Кошарка НАСЛОВНА СПОРТ

ВИДЕО: Вориорси со моќен втор дел ја израмни финалната серија со Бостон

Angela
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс ја израмнија серијата со Бостон Селтикс, откако славеше со 107-88. Пресметката во „Чејс Центарот“ имаше две различни полувремиња. Првото беше целосно изедначено, додека домашните со висок ритам стигнаа до победата во продолжението. Извештај...
Кошарка НАСЛОВНА СПОРТ

Дончиќ постигна 45 поени во поразот на Далас

Angela
Кошаркарите на Феникс во изминатата вечер славеа против Далас Маверикс со 121:114 и поведоа во серијата со 1:0 во вториот круг од плеј-офот на Западната конференција. Феникс во одличен натпревар пред своите навивачи успеа да...
Кошарка СПОРТ

Далас и Дончиќ ја поминаа Јута, следен им е Феникс (ВИДЕО)

Angela
Далас ја доби серијата со Јута откако синоќа славеше со 98-96. Се можеше да биде поинаку доколку Богдановиќ во последните секунди погодеше отворен шут за тројка, но не успеа да реализира. Дончиќ мечот го заврши...
Кошарка СПОРТ

Еден од најдобрите играчи во НБА игра плеј-оф со истегнати лигаменти

Angela
Најдобриот кошаркар на Филаделфија 76ерс, Жоел Ембид, дава голема жртва за својот тим и во плеј-офот на НБА-лигата игра со незгодна повреда. Еден од кандидатите за МВП на сезоната во најквалитетната светска кошаркарска лига има истегнати...