EXCLUSIVE MK

Category : Ракомет

НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

РК Вардар е нов освојувач на Суперкупот на Македонија

Angela
Во мега финалето во Струмица четвртиот куп заврши на контото на скопскиот тим. Вардар новата сезона ја отвори со титула во Супер купот. Црвено-црните во Струмица славеа со 30-26 над актуелниот шампион Еурофарм Пелистер. Публиката...
НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

Ристовски и Стерјев со моќна порака пред Супер купот: Треба да победи фер-плејот

Angela
Струмица и салата „Парк“ ќе бидат домаќини на шестото издание на Супер Купот, а за трофејот ќе се борат Вардар и Еурофарм Пелистер. Претседателот на шампионот, Зоран Стерјев и извршниот директор на освојувачот на Купот,...
НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

Вардар посилен за уште еден спонзор

Angela
Продолжува поддршката за РК Вардар што клубот ја добива од повеќе компании кои стануваат спонзори во македонскиот спортски бренд. Уште една позната и успешна компанија реши да застане зад Вардар и заедно да се овозможат...
НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

(ВИДЕО) Химната на Вардар во сабота ќе ечи од гласот на Марија Спасовска

Angela
Младата и таленирана Марија Спасовска ќе ја испее химната на Вардар во сабота на мечот против Рај Некар Левен во „Јане Сандански. Мечот е во рамките на квалификациите за Лигата на Европа. Извонредниот глас и...
НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

Ристовски: Посебно драг трофеј, нека ова биде почеток на успешна сезона!

Angela
По пауза од една година трофејот од турнирот во Струга повторно е во витрините на Вардар кој по 14. пат победува на најстариот ракометен турнир во Македонија. Вардар во финалето на Струшкиот турнир играше против...
НАСЛОВНА Ракомет

ТАЖНА ВЕСТ од Келн: Почина новинарот на кого му се слоши за време на финалето во ракометната ЛШ

Angela
Трагедија на финалето на ЕХФ Лигата на шампионите во ракомет во Келн, Германија. Новинар почина откако му се слоши на мечот за титулата помеѓу Магдебург и Кјелце. Станува збор за полскиот новинар Павел Котвица кој...
Ракомет

ВРТОГЛАВА ПАРИЧНА ГЛОБА: Изречени казните за инцидентите на ракометното дерби Вардар – Еурофарм Пелистер

Angela
Надлежната комисија при Ракометната федерација на Македонија денес ги изрече казните за вечните ривали Вардар и Еурофарм Пелистер поради инцидентите кои ги предизвикаа нивните навивачи на неодамнешното дерби во Скопје. Вардар следните два натпревара на...
НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

Борко по триумфот на Вардар над Пелистер: Тоа е таа екипа!

Angela
Тимот на Вардар избори убедлива победа над Еурофарм Пелистер од 31-24 во рамките на 5. коло во Суперлигата со што направи значаен исчекор кон одбрана на пехарот. „Црвено-црните“ беа подобри во двете полувремиња на средбата...
НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

Скопско-битолски пресметки во полуфиналето на Купот на Македонија

Angela
Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија беше извршена ждрепка за завршницата на Купот во машка и женска конкуренција. Кај мажите имаме две скопско-битолски пресметки, но само во финалето ќе можеме да гледаме битка...
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

Ексклузивно ВИДЕО: Прва навивачка химна од навивачите за ракометната репрезентација за ЕП

Angela
„Европско од сон“ ќе ечи од грлата на верните и долгогодишни навивачи на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Унгарија и Словачка, следната година. Најверните навивачи на македонската ракометна репрезентација сами ја снимија првата...