EXCLUSIVE MK

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Индустрија за обновлива енергија со најбрз раст од 1999 година

Angela
Глобалната индустрија за обновлива енергија забележа најбрз раст од 1999 година и покрај паузата предизвикана од пандемијата, соопшти Меѓународната агенција за енергетика. ИЕА соопшти дека спроведувањето на проекти за обновлива енергија, вклучително и фарми со...
Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук ќе создаде 10.000 работни места во ЕУ

Angela
Фејсбук најави дека во наредните години ќе отвори 10.000 нови работни места во ЕУ за висококвалификувани професионалци кои ќе помогнат во изградбата на „мета-вселена“, јави ДПА. Создавањето паралелен дигитален свет е сон на основачот на...
Мобилни телефони ТЕХНОЛОГИЈА

Намалено производството на Ајфон 13

Angela
Епл најверојатно ќе го ограничи производството на Ајфон 13 за 2021 година на 10 милиони телефони. Причина е тоа што и натаму има недостиг од чипови, што влијае на главниот производ на оваа компанија, според...
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

„Тојота“ со нови сончеви батерии за своите автомобили

Angela
Јапонскиот концерн „Тојота мотор“ има намера да почне да користи високотехнолошки сончеви батерии и системи засновани на нив во нивните автомобили. Како што соопшти компанијата, заедно со Националниот институт за напредни индустриски науки и технологија,...
Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Гугл мапс ќе го бележи нивото на улично осветлување

Angela
Гугл работи на нова опција за апликацијата Гугл мапс, што може да значи поголема безбедност на корисникот. Се работи за показател за лошо и подобро осветлени улици, за корисниците кои се движат пешки. Новата функција...
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Интересни мали автомобили на електричен погон наскоро ќе се појават на патиштата (ФОТО)

Angela
Nobe стана познат на јавноста кога го претстави ретро -трициклот. Сега имаат ново изненадување. Ако се мислеше дека Нобе 100 ГТ е случајност, не е така. Доаѓа 500 GT, и тоа е уште еден ретро...
НАСЛОВНА Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Тајно отвориле две термоелектрани за да „копаат” биткоини

Angela
Компанијата “Link Global” во Алберија, Канада, спровела илегална операција за копање на биткоин, и со цел да обезбеди доволно енергија за тоа, тајно изградиле две термоцентрали, а за кои пак краделе гас од блискиот природен...
Автомобили ТЕХНОЛОГИЈА

BMW за секоја пригода: Active Tourer од серијата 2 во ново издание

Angela
Серијата 2 нуди најголема разновидност во понудата од модели на BMW, од купе и кабриолет, преку купе-лимузина, до хибрид со погон на сите тркала, плус ван што ги претставува гените на BMW во секоја пригода....
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Дуел на векот: Bugatti Veyron против Chiron (снимка)

Angela
Во 2006 година, Bugatti го импресионираше автомобилскиот свет со лансирањето на Veyron, модел кој постави нови стандарди кога станува збор за комбинацијата на моќ и луксуз, перформанси и цена. Со 1000 коњи складирани во ѕвер...
Мобилни телефони НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Рутерот виновен за фијаското на Фејсбук

Angela
Милиони корисници беа засегнати, блокадата спречи пристап до социјалните медиуми и услугите за пораки на Фејсбук, Ватсап и Инстаграм од вчерашните попладневни часови до пред полноќ. Блокадата настанала при промена на конфигурацијата. Грешката се случила на насочувачите...