EXCLUSIVE MK

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Научниците во Израел создадоа модел на човечки ембрион, интернетот гори: Дали луѓе од лабораторија се следниот чекор?

Angela
Израелските научници создадоа модел на човечки ембрион без јајце клетка, сперма или матка. Тие го направиле тој модел од матични клетки. Колку е веродостојно најдобро говори фактот дека пронајдокот ослободува хормони кои дале позитивен тест...
Мобилни телефони ТЕХНОЛОГИЈА

Новиот мобилен на „Huawei“ открива значително придвижување во развојот на чиповите

Angela
Кинескиот технолошки гигант „Huawei Technologies“ и кинескиот произведувач на чипови „Semiconductor Manufacturing International Corp“ (SMIC) произвеле 7-нанометарски процесор и го вградиле во новиот модел на мобилен телефон, откривајќи значително придвижување во развојот на чиповите, утврдиле...
Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Јапонија успешно лансираше ракета, треба да слета на Месечината за неколку месеци

Angela
Јапонија успешно лансираше ракета со модул создаден за работа на Месечината. Леталото треба да слета на нашиот пироден сателит за неколку месеци – со голема прецизност, на радиус од максимални 100 метри од целта. По...
Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Индиското вселенско летало „Чандрајан-3“ денеска слетува на Месечината

Angela
Индискиот вселенски брод „Чандрајан-3“ цели кон површината на Месечината пред нејзиниот историски обид за слетување, правејќи патем и слики од својата патеката. Вселенското летало треба да го почне спуштањето Месечината денеска околу 14:15 часот по...
Компјутери Мобилни телефони ТЕХНОЛОГИЈА

„Тик-ток“ е најпопуларната дестинација на интернет

Angela
„Тик-ток“ е најсимнуваната (даунлодирана) и најчесто користената апликација досега, по неа следуваат „Инстаграм“, „Фејсбук“ и „Ватс-ап“. „Тик-ток“ има над 1,6 милијарда корисници во над 160 земји, а даунлодиран е над 220 милиони пати само во...
НАСЛОВНА Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Уметноста на вештачката интелигенција не може да се заштити со авторските права, според суд во САД

Angela
Уметничко дело создадено од вештачката интелигенција без човечко дејствување не може да биде заштитено со авторските права според американскиот закон, пресуди судот во Вашингтон. Само делата коишто ги создал човек може да бидат заштитени со...
Компјутери ТЕХНОЛОГИЈА

Илон Маск вели дека Х ќе ја отстрани можноста за блокирање на профилот

Angela
Социјалната мрежа за микроблогирње Х, порано позната како Twitter, ќе ја отстрани опцијата којашто на корисниците им овозможува блокирање на другите профили, изјави во петокот сопственикот Илон Маск во уште еден потег кој се проценува...
Компјутери Мобилни телефони НАСЛОВНА

Telegram ја исполни желбата на корисниците – доаѓа функцијата Stories

Angela
Извршниот директор на Telegram вели дека корисниците со години бараат да ја додадат популарната функција Stories во апликацијата, која може да се најде на повеќе или помалку на секоја социјална мрежа. Извршниот директор на Telegram,...
Мобилни телефони НАСЛОВНА

WhatsApp може да го промени начинот на кој луѓето се пронаоѓаат едни со други на апликацијата

Angela
WhatsApp во последно време редовно објавува ажурирања и нови функции за својата платформа. Сега се подготвуваат нови опции. WABetaInfo известува дека WhatsApp подготвува промени на изгледот на профилот, вклучувајќи ја и опцијата за промена на...
Мобилни телефони НАСЛОВНА

АКО ЈА ИМАТЕ ИНСТАЛИРАНО ОВАА АПЛИКАЦИЈА, ВЕДНАШ ИЗБРИШЕТЕ ЈА – ве снимаат!

Angela
Словачки експерти од безбедносната компанија ESET ги предупредија корисниците дека апликацијата за снимање екран, која инаку ги помина сите безбедносни проверки на Google, стана една од оние што не ги сакате на вашиот уред со...