EXCLUSIVE MK

Category : Автомобили

Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Сериозен проблем: Мерцедес повлекува речиси милион автомобили

Angela
Ако возите R-Class, GL или ML кои се произведени од 2004 до 2015 година, Мерцедес ве советува да запрете додека не го посетите официјалниот сервис. Со повлекувањето беа опфатени 993.407 автомобили кои имаат потенцијален проблем...
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

ПРЕМИЕРА: BMW ги претстави новиот X1 и електричниот iX1!

Angela
Најновата, трета генерација ќе биде лансирана со неколку конвенционални мотори, но и електрифицирани погони – а за прв пат добиваме и електричен X1 во форма на iX1. Ајде прво за конвенционалниот модел – новиот X1...
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

„Сони“ најави компанија за електромобили

Angela
Електронскиот гигант „Сони“ го претстави новиот прототип на својот електричен автомобил „Вижн С“ и го најави создавањето компанија која ќе ги истражува можностите за влез во овој брзорастечки пазар. Јапонската компанија, попозната по своите телевизори...
Автомобили ТЕХНОЛОГИЈА

Како ќе изгледа електричниот „Фиат Панда“ од Крагуевац?

Angela
Електричната Fiat Panda ќе се произведува во Крагуевац од 2024 година. Како би можел да изгледа новиот модел, на која класа ќе припаѓа и на која платформа ќе работи? Fiat, односно групацијата Stellantis веќе некое...
Автомобили ТЕХНОЛОГИЈА

Златно Тркало 2022: Volkswagen ID.4 и Porsche Taycan се победници!

Angela
Porsche Taycan ја доби наградата Златно Тркало за Најпосакуван Премиум Автомобил во Македонија. Porsche Taycan Cross Turismo беше номиниран во својата категорија и по еден месец онлајн гласање ја освои наградата со најголем процент (43,45%)...
Автомобили ТЕХНОЛОГИЈА

Нисан ќе го откупи делот на Рено?

Angela
Францускиот производител на автомобили Рено размислува да продаде дел од својот удел во јапонската комнпанија Нисан за да собере неколку милијарди евра потребни за да се префрли на електрични возила, објави Блумберг, повикувајќи се на...
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Се расправа за ограничување на брзината на германскиот Автобан

Angela
Во политичка кампања во Германија пред парламентарните избори, една од темите е и ограничување на брзината на Автобанот, мрежата на автопатишта во таа земја. На некои делници се вози без ограничување, а некои партии во...
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Колку опаѓа капацитетот на батеријата на електричен автомобил по една година?

Angela
Факт е дека литиум-јонските батерии со стареењето и нормалната употреба го губат својот максимален капацитет. Еден од најголемите аргументи на љубителите на бензинци и дизел автомобилите е траењето на батеријата кај електричните возила. Секако, факт...
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Не е сеедно! Дали е подобро да имате БЕЛИ ИЛИ ЖОЛТИ СВЕТЛА на фаровите?

Angela
Какви имате? Додека некои возачи се колнат дека жолтите светла се единствениот начин да се видат при лоши временски услови, други ќе тврдат дека белите светла се посветли и затоа се подобри. Во оваа статија...
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Страшна симулација на верижен судир: Автомобил меѓу два камиони (ВИДЕО)

Angela
Брзиот развој на автопатската инфраструктура во последните неколку децении овозможи побрзо и побезбедно патување, но поради големите брзини што се развиваат донесе некои нови ризици за учесниците во сообраќајот. Меѓу нив има и верижни судири...