EXCLUSIVE MK

Category : Компјутери

Компјутери Мобилни телефони ТЕХНОЛОГИЈА

„Тик-ток“ е најпопуларната дестинација на интернет

Angela
„Тик-ток“ е најсимнуваната (даунлодирана) и најчесто користената апликација досега, по неа следуваат „Инстаграм“, „Фејсбук“ и „Ватс-ап“. „Тик-ток“ има над 1,6 милијарда корисници во над 160 земји, а даунлодиран е над 220 милиони пати само во...
Компјутери ТЕХНОЛОГИЈА

Илон Маск вели дека Х ќе ја отстрани можноста за блокирање на профилот

Angela
Социјалната мрежа за микроблогирње Х, порано позната како Twitter, ќе ја отстрани опцијата којашто на корисниците им овозможува блокирање на другите профили, изјави во петокот сопственикот Илон Маск во уште еден потег кој се проценува...
Компјутери Мобилни телефони НАСЛОВНА

Telegram ја исполни желбата на корисниците – доаѓа функцијата Stories

Angela
Извршниот директор на Telegram вели дека корисниците со години бараат да ја додадат популарната функција Stories во апликацијата, која може да се најде на повеќе или помалку на секоја социјална мрежа. Извршниот директор на Telegram,...
Компјутери НАСЛОВНА

Гледате ЈуТјуб на ТВ? Наскоро доаѓа промена која воопшто нема да ви се допадне

Angela
ЈуТјуб објави дека планира наскоро да воведе промена поврзана со рекламите прикажани на ТВ. Имено, наместо досегашните реклами кои траат 15 секунди, ќе се прикажува една од 30 секунди. Нема да можете да ја прескокнете...
Компјутери

ТВИТЕР СТАНУВА КАКО ФЕЈСБУК И ИНСТАГРАМ – Илон Маск воведува голема промена на платформата, милиони следбеници во исчекување!

Angela
Сопственикот на Твитер Илон Маск најави дека платформата ќе воведе видео и аудиоповици, како и шифрирани пораки. На овој начин Твитер ги следи Фејсбук и Инстаграм коишто веќе имаат слични опции за видео и аудиоповик....
Компјутери

Крајот на „Твитер“ сè поизвесен

Angela
Поминаа пет месеци откако Илон Маск го купи „Твитер“, платформа која претходно ги надмина сите очекувања благодарение на имиџот на највлијателна социјална мрежа. Иако многумина го доведуваа во прашање тоа влијание и често укажуваа на...
Компјутери НАСЛОВНА Шоу биз

Вештачката интелигенција ќе може да создава музика според текстот?

Angela
Во „Google“ работат на алатка што ќе може да продуцира музика, а се базира на вештачка интелигенција. Алатката ќе се вика „MusicLM“ и додека обичниот корисник не може да ја употребува за свои потреби, компанијата...
Компјутери НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

„Нетфликс“ најави реално шоу засновано на „Squid Game“

Angela
„Нетфликс“ одбира учесници за реално натпреварувачко ТВ-шоу засновано на нивната најпопуларна серија на сите времиња – „Игра на лигњи“ (Squid Game). Според наводите, тоа нема да биде игра на живот или смрт, како во јужнокорејската...
Компјутери НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

„Мајкрософт тимс“ ја воведе опцијата „воки-токи“

Angela
„Мајкрософт“ воведе нова опција на својата апликација „Тимс“, наречена „воки-токи“ (Walkie Talkie). Се работи за новитет што им овозможува на корисниците „да го претворат“ својот паметен телефон или таблет во поделотворен подвижен уред за комуникација...
Компјутери ТЕХНОЛОГИЈА

Видео: „F1 22“ пристигнува во јули, со поддршка за „VR“

Angela
„Codemasters“ и „Electronic Arts“ официјално ја најавија „F1 22“, најновата игра од „F1“ серијалот. Играта „F1 22“ ќе биде објавена за „PC“, „Xbox One“, „Xbox Series X / S“, „PlayStation 4“ и „PlayStation 5“ платформите,...