EXCLUSIVE MK

Category : Компјутери

Компјутери НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

„Нетфликс“ најави реално шоу засновано на „Squid Game“

Angela
„Нетфликс“ одбира учесници за реално натпреварувачко ТВ-шоу засновано на нивната најпопуларна серија на сите времиња – „Игра на лигњи“ (Squid Game). Според наводите, тоа нема да биде игра на живот или смрт, како во јужнокорејската...
Компјутери НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

„Мајкрософт тимс“ ја воведе опцијата „воки-токи“

Angela
„Мајкрософт“ воведе нова опција на својата апликација „Тимс“, наречена „воки-токи“ (Walkie Talkie). Се работи за новитет што им овозможува на корисниците „да го претворат“ својот паметен телефон или таблет во поделотворен подвижен уред за комуникација...
Компјутери ТЕХНОЛОГИЈА

Видео: „F1 22“ пристигнува во јули, со поддршка за „VR“

Angela
„Codemasters“ и „Electronic Arts“ официјално ја најавија „F1 22“, најновата игра од „F1“ серијалот. Играта „F1 22“ ќе биде објавена за „PC“, „Xbox One“, „Xbox Series X / S“, „PlayStation 4“ и „PlayStation 5“ платформите,...
Компјутери ТЕХНОЛОГИЈА

„Фугаку“ е најбрзиот суперкомпјутер на светот

Angela
Јапонскиот суперкомпјутер „Фугаку“ е на врвот на уште една светска листа најбрзи суперкомпјутери. Овојпат го зазеде првото место на меѓународниот проект „Топ 500“, објави телевизијата НХК. „Фугаку“ првпат беше признаен како најбрз во светот во...
Компјутери ТЕХНОЛОГИЈА

Јутјуб нуди поширока употреба на „слика во слика“

Angela
Видеоплатформата Јутјуб има намера да го исполни ветувањето – на сите корисници на ИОС да им понуди режим „слика во слика“. Порталот „Теккранч“ пишува дека корисниците на „Ајфон“ и „Ајпад“ во САД први ќе имаат...
Компјутери НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Совети за подобро здравје на оние кои работат од дома

Angela
Светскиот економски форум (СЕФ) има три совети за тоа како да го зачуваат своето здравје сите оние кои работат од дома. Првиот се однесува на ‘рбетниот столб затоа што многумина се принудени да седат долго...
Занимливости Компјутери

Верувале или не: Сака да се венча со неговиот компјутер

Angela
Марк Севиер од Флорида, прво го тужеше произведувачот на компјутер, затоа што му продал уред, поради кој станал зависник од порнографија, но сега во тој компјутер се вљубил, па бракот се наметна како логичен следен...
Компјутери

Борче Стаменов преку фб „Донирај компјутер“ донирал околу 800 компјутери

Angela
Пандемијата доби многу херои, а еден од нив е Борче Стаменов од Кавадарци кој на многу деца им овозможи да не заостануваат во образованието. Вели мотивот е едноставен, среќата на децата му дава најмногу елан...
Компјутери

Microsoft Edge стана попопуларен од Mozilla Firefox

nenad
Microsoft Edge напредуваше на листата на најпопуларни веб прелистувачи. Новите податоци на Statcounter покажуваат дека Edge го престигна Firefox. Кон крајот на јуни Edge имаше удел на пазарот од 3,4 отсто, додека Firefox падна на...