EXCLUSIVE MK

Category : Мобилни телефони

Мобилни телефони ТЕХНОЛОГИЈА

Новиот мобилен на „Huawei“ открива значително придвижување во развојот на чиповите

Angela
Кинескиот технолошки гигант „Huawei Technologies“ и кинескиот произведувач на чипови „Semiconductor Manufacturing International Corp“ (SMIC) произвеле 7-нанометарски процесор и го вградиле во новиот модел на мобилен телефон, откривајќи значително придвижување во развојот на чиповите, утврдиле...
Компјутери Мобилни телефони ТЕХНОЛОГИЈА

„Тик-ток“ е најпопуларната дестинација на интернет

Angela
„Тик-ток“ е најсимнуваната (даунлодирана) и најчесто користената апликација досега, по неа следуваат „Инстаграм“, „Фејсбук“ и „Ватс-ап“. „Тик-ток“ има над 1,6 милијарда корисници во над 160 земји, а даунлодиран е над 220 милиони пати само во...
Компјутери Мобилни телефони НАСЛОВНА

Telegram ја исполни желбата на корисниците – доаѓа функцијата Stories

Angela
Извршниот директор на Telegram вели дека корисниците со години бараат да ја додадат популарната функција Stories во апликацијата, која може да се најде на повеќе или помалку на секоја социјална мрежа. Извршниот директор на Telegram,...
Мобилни телефони НАСЛОВНА

WhatsApp може да го промени начинот на кој луѓето се пронаоѓаат едни со други на апликацијата

Angela
WhatsApp во последно време редовно објавува ажурирања и нови функции за својата платформа. Сега се подготвуваат нови опции. WABetaInfo известува дека WhatsApp подготвува промени на изгледот на профилот, вклучувајќи ја и опцијата за промена на...
Мобилни телефони НАСЛОВНА

АКО ЈА ИМАТЕ ИНСТАЛИРАНО ОВАА АПЛИКАЦИЈА, ВЕДНАШ ИЗБРИШЕТЕ ЈА – ве снимаат!

Angela
Словачки експерти од безбедносната компанија ESET ги предупредија корисниците дека апликацијата за снимање екран, која инаку ги помина сите безбедносни проверки на Google, стана една од оние што не ги сакате на вашиот уред со...
Мобилни телефони НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер се согласил да му достави на Маск податоци за лажни профили

Angela
Твитер планира да го исполни барањето на потенцијалниот купувач Илон Маск и да обезбеди повеќе информации за лажните профили. Според Вашингтон пост, компанијата планира да му овозможи на претприемачот милијардер целосен пристап до нејзината внатрешна...
Мобилни телефони НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Корисниците на Инстаграм ќе мора да гo потврдат датумот на раѓање

Angela
Инстаграм ќе почне да бара од корисниците да гo потврдат својот датум на раѓање, како дел од напорите да се создадат нови безбедносни одлики за младите луѓе, објави вчера компанијата Фејсбук. Инстаграм, имено, работи на...
Мобилни телефони НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук се соочува со казна од 3,2 милијарди долари

Angela
Мета платформи, која е сопственик на Фејсбук, се соочува со можна казна од Велика Британија. По обвинувањата дека Facebook ја злоупотребува својата позиција на пазарот со цел да собере и користи лични податоци на 44...
Мобилни телефони НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

„Текно“ ги претстави новите макро-леќи за паметни телефони

Angela
По најавите лани во декември, компанијата „Текно“ (Tecno), со седиште во Шенжен, Кина, сега и ги претстави своите телескопски макро-леќи за мобилни телефони. Станува збор за технологија што ветува значително подобрување на макро-фотографиите. Овие „телефото“...
Мобилни телефони НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Aпликации кои мора да ги тргнете од вашиот мобилен телефон

Angela
Смарт-телефоните и покрај сите магични можности кои ги носат во нашиот живот, претставуваат и оптеретување – а ова е листата на апликации која би било најдобро да се избришат. Без разлика дали со нив можат...