EXCLUSIVE MK

Category : Наука – новости

Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Научниците во Израел создадоа модел на човечки ембрион, интернетот гори: Дали луѓе од лабораторија се следниот чекор?

Angela
Израелските научници создадоа модел на човечки ембрион без јајце клетка, сперма или матка. Тие го направиле тој модел од матични клетки. Колку е веродостојно најдобро говори фактот дека пронајдокот ослободува хормони кои дале позитивен тест...
Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Јапонија успешно лансираше ракета, треба да слета на Месечината за неколку месеци

Angela
Јапонија успешно лансираше ракета со модул создаден за работа на Месечината. Леталото треба да слета на нашиот пироден сателит за неколку месеци – со голема прецизност, на радиус од максимални 100 метри од целта. По...
Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Индиското вселенско летало „Чандрајан-3“ денеска слетува на Месечината

Angela
Индискиот вселенски брод „Чандрајан-3“ цели кон површината на Месечината пред нејзиниот историски обид за слетување, правејќи патем и слики од својата патеката. Вселенското летало треба да го почне спуштањето Месечината денеска околу 14:15 часот по...
НАСЛОВНА Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Уметноста на вештачката интелигенција не може да се заштити со авторските права, според суд во САД

Angela
Уметничко дело создадено од вештачката интелигенција без човечко дејствување не може да биде заштитено со авторските права според американскиот закон, пресуди судот во Вашингтон. Само делата коишто ги создал човек може да бидат заштитени со...
НАСЛОВНА Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

НАСА откри колку земјотреси констатирала мисијата на Марс

Angela
Стационарниот лендер од мисијата „InSight“ на Марс откри повеќе од 1.300 земјотреси и ги лоцираше областите на „црвената планета“ подложни на сеизмички движења за време на  четиригодишен престој на Марс. Тоа укажува дека во просек...
НАСЛОВНА Наука - новости

Озонската дупка се обновува, два елементи треба да се држат под контрола

Angela
Дупката во озонската обвивка била предизвикана од загадување предизвикано од човекот, особено од хлорофлуоројаглероди (CFC) кои некогаш биле испуштани од фрижидерите. Обединетите нации спроведуваат истражување на секои четири години и соопштија охрабрувачки вести дека процесот...
НАСЛОВНА Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Должината на денот осцилира на секои шест години

Angela
Според новите истражувања, внатрешното јадро на нашата планета, наместо постојано да ротира побрзо од Земјата, ротира прво во една насока во однос на површината, а потоа во другата насока; менувајќи ја насоката на секои шест...
НАСЛОВНА Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Произведена паметна светилка која сигнализира пад на стари лица

Angela
Технолошката компанија „Ноби“ од Антверпен произведе светилка која користи вештачка интелигенција за да сигнализира кога постаро лице паднало и да вклучи аларм за итен повик доколку е потребно, објави порталот „Фокус на Белгија“. Светилката е...
ВЕСТИ НАСЛОВНА Наука - новости Свет ТЕХНОЛОГИЈА

Кина го произведе најголемиот четириножен робот

Angela
Кина го произведе најголемиот електричен робот со четири нозе во светот. Станува збор за бионички робот кој е дел од напорите што на земјата – до 2025 година да стане глобален лидер во роботиката, но...
НАСЛОВНА Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Запознајте го H2ERA – oва е авионот на иднината (ВИДЕО)

Angela
Британската компанија Electric Aviation Group (EAG) е решена да донесе револуција во сегментот на воздушниот транспорт и го претставува концептот H2ERA. Станува збор за патнички авион на водород и струја (90 седишта), кој не испушта...