Намирници кои треба да ги консумирате по тренингот

По напорниот тренинг, вашето тело има потреба од храна која ќе го закрепне и која ќе му даде сила. Затоа треба да направите паметен избор и да му обезбедите на организмот правилен внес на витамини, протеини, масти и други здрави состојки.

Затоа одлучивме да ви претставиме намирници кои мора да ги јадете по тренингот, доколку сакате да изградите цврсти мускули. 

Јајца

Јајцата се одличен извор на протеини и јаглехидрати, а тоа е она што му е најпотребно на вашето тело по тренингот. Јајцето не само што лесно и брзо се припрема, туку тоа е намирница која му ја овозможува потребната енергија на вашето тело.

Јогурт

Јогуртот е освежувачки млечен напиток кој содржи висок процент на протеини и кој позитивно влијае на вашата дигестија. Јогуртот овозможува подобро варење и ќе ви ја даде потребната енергија за функционирање. Една чаша јогурт содржи 11-13 грама протеини.

Банани

Ова суперовошје е одлична ужина која содржи мноштво витамини, од кои најзастапен е витаминот Б. Бананата е хранлива и многу брзо ќе ја надополни изгубената енергија.

Сушено овошје и ореви

Немате време за готвење? Неколку парчиња сушено овошје и ореви брзо ќе ја надополнат изгубената енергија и ќе го забрзаат процесот на закрепнување по интензивниот тренинг. Консумирајте бразилски ореви кои содржат минерали, селен, магнезиум и цинк.

Пилешко месо

Секако, пилешкото е одличен извор на протеини кои ќе ви овозможат моќна мускулна маса. Пилешкото можете да го припремите на безброј начини, па затоа бодибилдерите честопати велат дека кокошката за нив е крал на животните.

Русинка иста Ангела Меркел: Галина е шампион во фрлање со ножеви (видео)

Галина Чувин (64), е руска копија на канцеларката Ангела Меркел (62), и таа е шампион во фрлање ножеви во мета. Галина вели дека нејзината сличност со Меркел е забележана откако нејзина фотографија проструила во медиумите како најдобар натпреварувач во овој спорт.

„Постои сличност, но бојата на очите ни е различна. Мојата е поубава“, вели Галина.

Оваа пензионерка редовно тренира во својата градина, а својата актуелна популарност сака да ја искористи за да го развие својот спорт, стрелање со нож во мета.

„Доколку би се сретнала со Ангела не би сакала да зборуваме за работа туку како жена со жена“, раскажува оваа Русинка. Погледнете го видеото:

Најголемата размена на играчи во НБА во последните 20 години!

Ова е најмасовниот „трејд“ во НБА лигата во последните две децении, уште од заминувањето на Патрик Јуинг од Њујорк Никс во Сиетл Суперсоникс.

Четири НБА екипи, Хјустон Рокетс, Минесота Тимбервулвс, Денвер Нагетс и Атланта Хокс доцна синоќа направија размена на дури 12 играчи, а главна ѕвезда на овој „трејд“ е центарот на Рокетси, Клинт Капела, пренесува „ЕСПН“.

Капела е разменет со Атланта Хокс кои од Хјустон доведоа уште еден играч, Нене. Рокетси во рамките на оваа размена ги добија Роберт Ковингтон и Џордан Бел од Минесотта и избор во втората рунда на драфтот.

Минесота од Денвер го ангажираа Малик Билик, Џаред Вандербилт, Хуанчо Хернангомез, потоа од Атланта Еван Тарнер и право на прв да избере на драфтот од Бруклин Нетс оваа година.

Денвер се засилија Џералд Грин од Хјустон и Ноа Вонле, Шабаз Напјер и Кеита Бејтс-Диоп од Минесота.

Најголемата ѕвезда на оваа размена на играчи, 25-годишниот Капела пропушти три од последните четири натпревари поради повреда, а инаку просек од 13.9 поени и 9.5 скокови по меч.

Ковингтон (29) кој наместо него се пресели во Хјустон има просек од 12.8 поени и шест скокови по натпревар.

Ова е најмасовниот „трејд“ во НБА лигата во последните две децении, уште од заминувањето на Патрик Јуинг од Њујорк Никс во Сиетл Суперсоникс.

Најчитани

Твитови