Брзо и лесно: Направете вкусна пита со јогурт!

Потребни состојки:

2 јајца

125 г. масло

500 г. брашно

200 мл. јогурт

1 пециво

100-200 г. сирење

100-200 г. рендана шунка

Начин на подготовка:

Сирењето и шунката изрендајте ги. Останатите состојки сите заедно измешајте ги (може со лажица). Додадете ги ренданите шунка и сирење (ако не е солено сирењето додадете и сол).

Печете на 200 степени додека питата не зарумени на намрсена тава.

Жени: За регулирање на месечниот циклус пијте чај од магдонос!

Магдоносот е пожелна намирница за секоја жена. Чајот од магдонос е одличен за губење на вишокот килограми, а исто така успешно го регулира и нередовниот месечен циклус.

Долгите студии и експерименти докажаа дека со консумирањето на чајот од магдонос се намалуваат болките. Со него се топат мастите, се намалува високиот крвен притисок, а исто така и се регулира месечниот циклус. Се препорачува да го пиете и доколку немате никаков здравствен проблем, бидејќи тој одлично го прочистува телото од токсини.

Чајот од магдонос може многу да ви помогне ако сте една од жените кои имаат цисти. Направете чај така што ќе измешате една лажица мешавина од корен и листови од магдонос во една шолја врела вода. Од овој чај пијте три пати во денот.

Имате херпес? Направете ја оваа паста и оставете да делува само еден ден!

Поради тоа што лукот е противвоспалително сретство, тој многу успешно може да се користи за лекување на многу кожни болести. Лукот се става врз брадавици, херпеси и габи.

Еве како да си ја подготвите пастата од лук.

Излупете и исечете 4 чешниња лук. Згмечете ги во еден сад и додадете 2-3 супени лажци оцет. Секој ден подготвувајте свежа паста и мачкајте врз брадавиците или херпесот.

Одстојте така намачкани 15 минути, а потоа исплакнете со вода.

Најчитани

Твитови