5 секс факти за мажите

Фантазира ли тој за вашата згодна пријателка? Зошто наутро неговиот најдобар пријател е толку возбуден? Може ли да се оствари најлошиот машки сон – фрактура на пенисот?

Во продолжение следуваат одговорите на овие и уште неколку прашања за мажите и сексот.

Неговата мастурбација... може ли да е штетна? Мажите обожаваат да се самозадоволуваат и сите го прават тоа. Не му верувајте на маж кој тврди дека не мастурбира. Некои го прават тоа поретко, а други се задоволуваат и неколку пати дневно. Честото мастурбирање нема да има негативен ефект врз неговото здравје, но може да има врз вашиот љубовен живот. Мажите кои често се самозадоволуваат потешко постигнуваат оргазам кога се со својата партнерка.

Утринската ерекција... дали е резултат на еротски сон? Мажите произведуваат најмногу тестостерон наутро. Повеќето од нив се будат со еректиран пенис и тоа не значи дека ги сонувале ангелите на Victoria’s Secret. Ерекцијата може да биде последица на влажен сон, но не е задолжително. Просечниот маж може да има до 6 ерекции во текот на спиењето, кои најчесто траат од 20 до 50 минути. Неговата утринска ерекција е показател дека тој е здрав и дека произведува нормални количества тестостерон.

Пенисот... може ли да се скрши? Пенисот не е коска, но можно е да се скрши. Тоа најчесто се случува за време на многу агресивен сексуален однос. Во таков случај потребна е лекарска интервенција, бидејќи тоа може да доведе до трајна еректилна дисфункција.

Пенетрација, фелацио или стимулација со рака? Претпоставувате дека стимулацијата со рака нема да му донесе најголемо задоволство. Вашите техники тешко ќе успеат да бидат толку пријатни како тактиките што ги користи кога се самозадоволува, бидејќи тој најдобро знае што му е убаво, а што не. Оралниот сексможе да го однесе во облаците, но ништо не може да му достави толкаво задоволство како пенетрацијата.

Сексуални пози... има ли омилена? Не му го скратувајте задоволството што го носи кучешката поза. Мажите обожаваат да се одназад, но и најголем дел од жените немаат ништо против. Кучешката поза носи обострано задоволство. На мажот затоа што му нуди длабока пенетрација и чувство за доминација и контрола, а на жената затоа што овозможува подобра стимулација на Г-точката.

Вистинската љубов доаѓа само еднаш во животот, не ја пропуштајте!

Само еднаш во животот, и никогаш повеќе. Среќаваме личност која ни го освојува срцето од првиот момент, со која сите нешта се лесни и едноставни и со која среќата никогаш не нѐ напушта.

Некои луѓе не ја ни препознаваат ваквата љубов, за други пак доаѓа но не знаат да ја чуваат. Трети, тие се оние најсреќните и најретките – тие живеат со неа до крајот на животот. За нив, секој ден срцето чука посилно поради таквата љубов, само поради една личност.

Со таа личност споделуваме работи кои не сме ги споделиле со никого. Ги споделуваме соништата и надежите за иднината. Кога нешто убаво ќе ни се случи, тие се првите на кои сакаме да им се јавиме. Тие се луѓе кои никогаш не би нѐ повредиле, барем не намерно.

Наместо тоа, тие се оние кои ни даваат сила да продолжиме, кои ни даваат поддршка и нѐ охрабруваат да веруваме во себе. Тие луѓе се нашето најголемо богатство кое често не ни знаеме да го цениме. Со нив, не постои ниту љубомора, ниту пак притисок, ниту нервоза. Се е мирно и лесно како река која тече кон некоја своја цел.

Ако ја најдете оваа љубов, ако ја препознаете – никогаш не ја пуштајте да си отиде. Таа е најголемата љубов која ќе ја имате.

ТРИ грешки при употреба на презерватив!

За време на секслуалниот однос најчесто го забораваме најважното нешто во сето тоа, а тоа е да се заштитиме. Некои користат кондоми, но повеќето од нив го употребуваат кондомот на погрешен начин. За вас ги пронајдовме грешките кои најчесто ги правите при користењето на кондом и тоа како да се ослободите од нив.

1. Никогаш не треба да се отвори кондомот порано туку исклучиво пред самата употреба, бидејќи со стоењето се уништува латексот и може да пукнe за време на сексуалниот однос.

2. Ако не оставите доволно простор на врвот на кондомот каде што треба да се  задржи спермата, за време на сексуалниот однос тој ќе пукне. Затоа, бидете сигурни дека имате доволно простор на врвот.

3. Било каков вид на масло го уништува латексот, па кога користите кондом потрудете се да не користите лубриканти збогатени со масло, а ако имате потреба користете исклучиво лубрикант на база на вода.

Најчитани

Твитови