11 СЛАВНИ и успешни луѓе за кои можеби не сте знаеле дека некогаш биле БЕЗДОМНИЦИ!

Луѓето често прават нефер претпоставки за тоа зошто другите станле бездомници. Но, иако може да биде лесно да се пресуди, важно е да се запомни дека бездомништвото може да се случи кај секого во секое време поради причини кои немаат никаква врска со работната етика или начинот на возење на лицето.

Всушност, некои од најпознатите и успешни луѓе некогаш биле без покрив над главата. Нивните приказни докажуваат дека се раселени од дома не дефинира личност, и дека животот може да се претвори во секој момент.

Еве 11 познати и успешни луѓе за кои можеби не сте знаеле некогаш биле бездомници.

1. Џенифер Лопез.

Пред да биде позната низ целиот свет како "Џени од Блок", работите не беа лесни за Џенифер Лопез. Откако тврдоглаво и се спротиставила на мајка си, бидејќи таа избрала кариера како танчерка наместо колеџ, Лопез беше бездомник на 18 години. Таа дури и помина неколку ноќи спиејќи во колиба во студио за танц. Во рок од една година, таа го нашол својот прв голем свир, а остатокот е историја.

2. Стив Џобс.

Додека оставката од Рид колеџот на крајот му помогна на Стив Џобс да ги оствари своите соништа, прво го остави без соба. Беше без покрив над главата, и наводно мораше да собере шишиња од кока кола за да заработи пари за храна. Одлуката да го напушти колеџот на крајот се исплати за Џобс, кога основал една од најуспешните компании на сите времиња.

3. Мајкл Оер.

Некои може да го знаат како предмет на хит-книга и филмот Слепа страна, но пред Мајкл Оер да стане лидер на Супер Боул, тој беше бездомник. Охер живееше на улиците како дете пред да го посвоие, сега веќе неговото семејство и тој тргна кон фудбалско патување.

4. Џели

За повеќе од 20 години, Џели пееше некои од најголемите балади некогаш. Но, пред да биде голем успех, Џели живеела надвор од својот автомобил како тинејџер. Таа конечно се извлече од таа ситуација откако ја доби својата прва снимка.

5. Силвестер Сталоне.

Силвестер Сталоне отиде од партали до богатство со Роки. Пред да се направи филмот, тој беше бездомник и го продаде своето куче за 50 долари. Една недела подоцна, откако го продаде сценариото, тој, наводно, го купил кучето за 3000 долари.

6. Хали Бери.

Хали Бери се најде себеси без пари како актерка што се бори, а таа мораше да побара засолниште во бездомни засолништа. Бери ја праша мајка ми за финансиска помош, но таа одби да помогне. Тоа беше важна лекција за Бери, и таа која ја мотивираше да ја започне својата кариера. Таа на крајот освои Оскар.

7. Стив Харви.

Долго време пред Стив Харви стана телевизиски домаќин, тој се бореше да го направи светот по забавно место. Беше без покрив над главата три години, спиел во својот автомобил и живееше на болоњски сендвичи. Сега, меѓу неговите свирки и телевизиски настапи, тој седи на империја од 100 милиони долари.

8. Хедер Милс.

Додека Хедер Милс е препознатлив модел и активист, повеќето луѓе не сфаќаат дека некогаш била бездомна. Како тинејџер, таа избегала од дома и наводно живеела под сводовите во Лондон Ватерло. Па нејзината кариера процвета, Милс беше успешен и веќе не е бездомник.

9. Дру Кери.

За цената е во право, Дру Кери, тој не можеше да си дозволи место за живеење или храна за јадење. Како млад во Лас Вегас, Кери рече дека бил бездомник и барал резервни промени само за да преживее. Кери конечно се врати на нозе и стана телевизиска икона.

10. Џим Крамер.

Кога „CNBC“ Џим Крамер бил помлад, бил крадец влегол во неговиот стан и украл сè. Крамер немаше ништо и немаше место за престој, тој живееше надвор од неговиот автомобил. Крамер на крајот заштеди доволно пари за да добие ново место. Оттаму започна кариера како менаџер на хеџ фонд и телевизиски домаќин.

11. Крис Прат.

Години пред Крис Прат да стане ѕвезда на телевизија и во филмови, тој, наводно, бил бездомник и живеел надвор, поточно во комбе на Хаваи. И тој живеел во тоа комбе додека не беше регрутиран во филмот „Cursed Part 33“, кој така и ја започна својата кариера.

20 Луѓето кои го имаат најлош ден од своите животи!

Нашиот живот е исклучително непредвидлив, а понекогаш фрла некои луди работи на наш начин што само ни оневозможуваат да се чувствуваме збунети. Кој може да предвиди дека некои бонбони ќе го скршат твојот заб или дека случајно ќе го оштетите вашиот сосема нов мебел само со следење на инструкциите? Хероите на нашиот одговорија, "Никој не може."

Се надеваме дека никогаш нема да дојдете во непријатни ситуации. Но, ако такви работи се случуваат, секогаш треба да се сеќавате дека тоа е само една несреќа и може да се промени утре.

МАРАМИТЕ повторно ТРЕНД: Оваа пролет марамите се модни акцесоари!

Модните куќи веќе ги прифатија марамите како дел од своите нови дизајни, а ние ви предлагаме неколку начини како може да ги вклопите во вашиот стил.

Дефинитивно новиот тренд оваа сезона ќе се состои од марамите и нивниот начин на декорација како додаток и замена за акцесоари на уникатните парчиња гардероба во вашиот плакар, но и на едноставните кои со марамата ќе добијат необично - уникатен и префинет изглед и софистицираност. 

Марамата повторно застана на врвот од модните акцесоари оваа пролет / лето 2018-та сезона, која плени со убавина. Боите на марами оваа сезона се карактеризирани со јаки бои, уникатни шари и неверојатната практичност. 

погледнете неколку начини како да ги носите марамите оваа сезона: 

1. Марама во косата

Помалите марами може да ги користите околу вашето коњско опавче. Најпрво врзете со обичен стегач за коса, а потоа околу него врзете ја марамата. Можете и да испуштите прамени или да ги подвиткате врвовите, во зависност од саканиот изглед.

 

Bad hair day? Think twice 🎀🎀🎀

A post shared by Silk Philosophy (@silkphilosophy) on

2. Марама на глава

Уште од класичните филмови со Одри Хепберн во 60-тите, марамата е одличен моден додаток кој може да ја прекрие косата во целост или пак да се замота околу главата како стегач, кој ќе ги скроти немирните прамени.

 

Coola Camilla Läckberg i en Emma Totem Tiger sjal✨

A post shared by @ artellaagentur on

3. Марама околу вратот

Можете да ја врзете на неколку начини, а може и само да ја оставите лесно да виси околу вашиот врат. Комбинирајте со сакоа, маички со принт, фустани, па дури и со кожни јакни.

 

Есть одна вещь во взрослой жизни, которая мне по душе. Ты можешь выбирать свое окружение. Конечно, не на 100% (есть коллеги, с которыми тебе нужно ладить, работники почты, кассиры в супермаркете и какая-нибудь тетя Галя в подъезде, которая очень любит поболтать). Но! С момента выпуска со школ-университетов, рядом остаются только те, кого действительно можно назвать родственными душами. Больше не нужно терпеть свою соседку по парте, которая думает, что вы лучшие друзья. Не нужно делать вид, что тебе интересно разговаривать по телефону с теми, кто звонит тебе узнать домашнее задание (надеюсь, не только мне по этому вопросу звонили почти все одноклассники? 😃) В вопросе дружбы я исключительно за качество, не за количество. И пусть мне хватает пальцев одной руки, чтоб пересчитать своих лучших друзей, зато я знаю, что все они - прекрасные люди, которые готовы прийти на помощь. И я стараюсь быть таким же человеком для них. Спасибо @sovajewels за то, что натолкнули меня высказаться на эту тему. На мне тут сережки из коллекции Soul совместно с @marsalaofficial. И это ❤️ #annapogribnyak_style

A post shared by Anna Pogribnyak | IT,🖤fashion (@anna.pogribnyak) on

 

Silk scarves obsession 🙈 _ Видели этот потрясающий шелковый платок @oliz_brand в сториз? Так вот, я его только получила, а уже оп и фотография. А так вообще можно было? 😂 _ У моего любимого шелкового платка появился серьезный конкурент. Итальянский шёлк, расписан петриковской росписью - разве можно придумать лучше сувенир из Украины? @oliz_brand - вы делаете шедевры 😍 Кто-то из вас просил видео о том, как носить шелковые платки (и не выглядеть при этом как бабушка под подъездом) и, по секрету, именно его я собираюсь снимать на выходных. Как вам идея? 🙈 #annapogribnyak_style #silkscarf #pinkobsessed

A post shared by Anna Pogribnyak | IT,🖤fashion (@anna.pogribnyak) on

4. Марама на рака

Наместо во косата, вашите мали марами можете да ги врзете и на раката, како замена за алки и нараквици.

 

#dressforsuccess

A post shared by Silk Philosophy (@silkphilosophy) on

 

С Пасхой всех, кто празднует сегодня! Ешьте шоколадных кроликов, пасхи и выигрывайте в битвах крашенками 🐣 Я не подготовилась с пасхальным фото в этом году, но как же классно мы поснимали вчера с @mnishchenko_ekaterina! На следующих выходных результат нашей работы будет на моем YouTube канале ☺️ _ А пока вы сидите за семейным столом, расскажите, какая у вас любимая пасхальная традиция? Может быть, есть что-то очень особенное именно у вас на родине? _ Details: Nails by @happynailhouse Ring @chupi Bandana and jeans @levis Straw bag @jamemme Watch @danielwellington Shoes @vagabondshoemakers #annapogribnyak_style #styledetails

A post shared by Anna Pogribnyak | IT,🖤fashion (@anna.pogribnyak) on

5. Марама на чантата

Шанел одамна се обидуваат да го промовираат овој тренд, а тој може значително да го подобри секој изглед. Може да се замота околу рачката на чантата, но и да се закачи така што краевите ќе висат и ќе се лелеат околу вас.

 

. 나른한오후에히비스커스한잔💕

A post shared by 여니앤나나by연보라 (@yeoni_nana) on

6. Марама каиш

Марамата можете и да ја искористите како декорација за каиш, но неможе да биде замена за истиот. Но секако ќе го надополни лежерниот изглет и ќе биде декор за уникатност на истиот. 

 

Totem Monkey mini scarf från @emmafallmanstudio 👌🏻

A post shared by @ artellaagentur on

Најчитани

Твитови