EXCLUSIVE MK

Tag : велигден

НАСЛОВНА Шоу биз

Утре сè ќе ви оди од рака: Четвртокот по Велигден е најсреќен во годината

Angela
Светата или Велигденска недела се смета за големо и непрекинато славење за Велигден. Има голем број верувања и обичаи за цела недела, а токму за четвртокот по Велигден се смета дека е најсреќен четврток во...
Македонија НАСЛОВНА

ТРЕТ ДЕН ВЕЛИГДЕН: Денешниот ден е најсреќен во годината

Angela
Денес е Воскресение Христово – Трет ден. Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме навикнале да ја делиме неделата на...
Занимливости НАСЛОВНА

Јоргован – цвеќе кое е симболот на Велигден и според легендата процветал по благословот на Богородица

Angela
Јоргованот е вид на цвет што традиционално се одгледува кај нас. Скоро нема постари куќи кои немаат јоргован во нивниот двор, стар повеќе од триесет години. Постојат неколку видови на јорговани кои можат да се...
НАСЛОВНА Шоу биз

Ана Ивановиќ објави фотографија од јајцата, а сите се чудат за една работа (ФОТО)

Angela
Поранешната тенисерка Ана Ивановиќ им го честиташе празникот на своите следбеници на Инстаграм. Ана Ивановиќ, која моментално е во блажена состојба, сподели фотографија со корпа со јајца, со порака: „Среќен Велигден“. Многумина забележале дека Ана...
Македонија НАСЛОВНА

Православните верници го слават Велигден- Христос воскресе! Вистина воскресе!

Angela
Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на...
Шоу биз

Бајковита празнична атмосфера која е сон на многу семејства – еве како Драгана Мирковиќ го прослави Велигден, еве ви идеја сами да го направите ова! (ФОТО)

Angela
Пејачката Драгана Мирковиќ и нејзиниот сопруг Тони Бијелиќ го слават Католички Велигден. Токму поради овој голем христијански празник, нивниот дом зрачи со бајковита празнична атмосфера, а украсувањето на Драгана Мирковиќ предизвика лавина од пофални коментари....
Занимливости

Најубавиот украс на велигденската трпеза: Овие три цвеќиња штитат од болести, носат среќа, успех и љубов во домот

Angela
Иако јајцата се најголемиот симбол на Велигден, а свеќите имаат многу важна улога,цветовите имаат многу важно место во празнувањето на Велигден, еден од најрадосните христијански празници. Давањето јајца симболизира нов живот, додека цвеќињата имаат посебно...
Занимливости

Ова е најбрзиот начин да декорирате велигденски јајца: Потребни се само неколку секунди, а сите ќе се чудат како ви успеало

Angela
Велигден се ближи, а домаќинките веќе на големо планираат како ќе изгледа во нивниот дом оваа година. Покрај богатата празнична трпеза, тука е и бојадисувањето со јајца, а дали веќе сте размислувале за техниките што...