EXCLUSIVE MK

Tag : празник

Занимливости НАСЛОВНА

Денеска се слави српскиот празник Видовден – се вели дека ова е празник кој ги отвора очите, обрнете внимание на ова!

Angela
Видот се сметаше за врховно божество, „Бог над боговите“, а сите други богови само полубогови. Се верувало дека Вид е сезнајно божество, па затоа Видовдан се смета и за празник на очите, односно за празник...
Македонија НАСЛОВНА

ДЕНЕС Е ЗНАЧАЕН ПРАЗНИК – овие светци ќе ве КАЗНАТ доколку ги направите овие работи на тој ден!

Angela
Денеска на 24-ти јуни, православните вреници го слават празникот на Светите апостоли Вартоломеј и Варнава. Светиот апостол Вартоломеј е еден од дванаесетте големи апостоли. Се чини дека Вартоломеј и Натанаил се една иста личност. Имено,...
Македонија НАСЛОВНА

ДЕНЕСКА Е ГОЛЕМ ПРАЗНИК: За оваа вода се верува дека е лековита, помолете се на овој светец и сите желби ќе ви станат реалност

Angela
Денеска се празнува Свети Еразмо Охридски кој поради неговата мисионерска дејност и големите заслуги за ширењето на христијанството, во нашиве краишта бил сликан заедно со Седмочислениците. Овој светител, од Бога даруван со чудотворна моќ, е...
Македонија НАСЛОВНА

НИ ДОАЃА ГОЛЕМ ПРАЗНИК УТРЕ – за оваа вода се верува дека е лековита, помолете се на овој светец и сите желби ќе ви станат реалност!

Angela
Утре на 15 јуни се празнува Свети Еразмо Охридски кој поради неговата мисионерска дејност и големите заслуги за ширењето на христијанството свети Еразмо во нашиве краишта бил сликан заедно со Седмочислениците. Овој светител, од Бога...
Македонија НАСЛОВНА

Чудотворен камен во манастирот Свети Никита – особено денес лекува и исполнува желби, еве што треба да направите!

Angela
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 мај и се празнува денот на Свети Никита Исповедник, епископ Халкидонски. Застани на каменот во манастирот Свети Никита, сврти се трипати, поклони се и замисли желба,...
Македонија НАСЛОВНА

ДЕНЕС ЌЕ ВИ СЕ ИСПОЛНАТ ТРИ ЖЕЛБИ – небото се отвора на полноќ, се прославува третото наоѓање на главата на Св. Јован Крстител

Angela
Според Православниот календар денес се празнува Третото наоѓање на главата на свети Јован Крстител. Во времето на прогонството на светиот Јован Златоуст, главата на свети Јован Крстител беше пренесена во градот Емеса. Оттаму, во времето...
Македонија НАСЛОВНА

ПОНЕДЕЛНИКОТ ПО ДУХОВДЕН Е МНОГУ ТЕЖОК ДЕН – еве што треба да направите за среќа и благослов, особено една работа никако не ја правете никако!

Angela
Денеска е Слегување на Св.Дух – Духовден (втор ден). Празникот Духовден спаѓа меѓу големите Господови празници. Меѓу народот е познат со повеќе имиња, како Дуовден, Доедни, Свети Дух, Света Тројца, Педестница итн. Се празнува десет...
Македонија НАСЛОВНА

УТРЕ СПОЕН ВИКЕНД, А ЗА СЛЕДНИОТ ЌЕ ПОЧЕКАМЕ ДОЛГО – еве кога ни доаѓа следниот неработен ден кој е среде недела!

Angela
По неколкуте празници во месец мај, ни доаѓа уште еден споен викенд на почетокот на месец јуни. Имено православните верници во петок го одбележуваат празникот Духовден во чест на починатите лица, а воедно тој ден...
Македонија НАСЛОВНА

ВО ПЕТОК И САБОТА Е ЗАДУШНИЦА – оваа грешка никако не смеете да ја направите на гробовите на вашите блиски!

Angela
Православните христијани во петок и сабота ја празнуваат Задушница, а во недела Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме...
Македонија НАСЛОВНА

ДЕНЕСКА Е СПАСОВДЕН: Ова се обичаите за овој голем празник

Angela
Вознесение Христово или Спасовден — христијански празник кој се слави 40 дена по Велигден. Во Новиот завет од Светото Писмо поточно во Светото евангелие според Марко опишано е и вознесението Христово: “А по разговорот со...