EXCLUSIVE MK

Tag : снег

Македонија НАСЛОВНА

НА ОВА МЕСТО ТРУПАШЕ СНЕГ ЦЕЛА НОЌ – среде пролет вистинска зимска идила и десетина сантиметри снег (ФОТО)

Angela
Промената на временските прилики и ниските температури изминатата ноќ резултираа со нова снежна покривка на скијачко-рекреативниот центар Попова Шапка. Луѓето од сместувачките капацитети и угостителски објекти на социјалните мрежи споделија фотографии од новата снежна атмосфера...
Македонија НАСЛОВНА

МАКЕДОНИЈА УТРОВО ПОД СНЕГ – на овие места трупа снег среде април како да е вистинска зима (ФОТО)

Angela
Утрово Македонија е речиси под снег. На сите повисоки места и планини снегот врне без престан, додека на пониските делови како и во главниот град имаме дожд. Од она што може да се забележи на...
Занимливости НАСЛОВНА

Што значи кога снег паѓа во април? Еве какво време нè очекува според народните верувања

Angela
По една недела одбележана со пролетни температури, Македонија побеле. Во април не се случува толку често да паѓа снег, но кога го има постои силна симболика. Според народното верување, ненадејната промена на времето е предупредување...
ВЕСТИ НАСЛОВНА

СНЕГОТ НИКАКО ДА СИ ОТИДЕ СРЕДЕ АПРИЛ – еве какво ќе биде времето денес, а особено утре!

Angela
Времето ќе биде променливо облачно со повремени слаби врнежи од дожд, на планините и некои повисоки места врнежите ќе бидат од слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој наместа долж...
ВЕСТИ НАСЛОВНА

МАКЕДОНИЈА ПОД СНЕГ – утрово на овие места се уште врне снег без престан од вчера вечерта

Angela
Се исполни прогнозата на метеоролозите денеска. Снег врне на повисоките места низ целата земја, а особено снегот е добредојден во ски центрите во Македонија. Висината на снежната покривка на Попова Шапка изнесува 9 сантиметри, 6...
Македонија НАСЛОВНА

ТРИ ДЕНА ЌЕ ВРНЕ СНЕГ – еве какво време не очекува во следните денови, особено облечете се потопло овој ден од неделата!

Angela
Времето денеска ќе биде облачно, почнувајќи од јужните делови со врнежи од дожд, кои попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе бидат поројни и обилни (над 30 л/м2). На планините и на некои...