EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Брз и лесен летен рецепт за „паста ала зука“, фората е во тиквичките

nenad
За разлика од зимата, летото ни нуди палета на свежи производи со кои можеме да го направиме нашето јадење поинтересно и поздраво. Тиквичките се храна со низок гликемиски индекс, поради што се добри за комбинација...
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Не ги избегнувајте лутите пиперчиња во исхраната

nenad
Лутиот вкус на пиперчињата потекнува од посебна состојка што се вика капсаицин. Колку повеќе капсаицин содржи, толку полута е пиперката. Зошто лутите пиперчиња се здрави? Капсаицинот не им дава само лутина на пиперчињата, туку и...
НАСЛОВНА Убавина

Ако ова ви се појави на ноктот, време е за ПАНИКА! (ФОТО)

nenad
Сите знаеме дека штом ќе ни се појави дамка или младеж со необична боја, облик или големина треба итно да се јавиме на лекар. Но, дали знаете дека истото тоа важи и за ноктите? Секое...
НАСЛОВНА Фитнес

Десет “брзи” совети за фитнес

nenad
Ако имаш цел, ќе го најдеш и патот – вели една афричка поговорка. Имајќи во предвид дека сезоната за одмори веќе заврши и не внимававме премногу колку храна внесувавме, со притоа минимална физичка активност, време...
Љубов и интима НАСЛОВНА

Еве зошто е добро да водите љубов со музика!

nenad
И слушањето музика и сексот предизвикуваат чувство на задоволство, поради што повеќето луѓе ги комбинираат овие две активности. Ова стана толку вообичаено откако се достапни музичките уреди, што луѓето започнаа да создаваат специјални компилации на...
Наука - новости

И паметниот телевизор може да биде хакиран

nenad
Ако имате десетици технолошки уреди во вашиот дом – од паметни телевизори, безжични принтери и говорни асистенти – може да ризикувате илјадници напади за една недела. Ново истражување откри огромен ризик за љубителите на технологијата...
Мобилни телефони

Гугл отстранува апликации од Play Store кои краделе лозинки од профили на Фејсбук

nenad
Photo by Mika Baumeister on Unsplash Девет апликации од Google Play Store кои имале над 5,8 милиони симнувања од корисниците низ целиот свет краделе лозинки од профили на социјалната мрежа Фејсбук. Компанијата Гугл ги отстранува овие апликации кои...
Компјутери

Microsoft Edge стана попопуларен од Mozilla Firefox

nenad
Microsoft Edge напредуваше на листата на најпопуларни веб прелистувачи. Новите податоци на Statcounter покажуваат дека Edge го престигна Firefox. Кон крајот на јуни Edge имаше удел на пазарот од 3,4 отсто, додека Firefox падна на...
Астрологија

Какви се Раковите во љубовта?

nenad
Луѓето родени во хороскопскиот знак Рак се многу грижливи и умеат да негуваат добри односи со блиските. Сепак, потребно им е извесно време да се отворат по запознавање на потенцијалниот партнер. Оној кој сака да...